spot_img

80-letnia legniczanka zainwestowała w kryptowalutę, straciła w realu 61 tys. zł

Kobieta padła ofiarą manipulacji oszustów podających się za konsultantów platformy inwestycyjnej. Poprzez zainstalowanie oprogramowania AnyDesk udostępniła im login i hasło do swojego konta bankowego.

Na jednym z portali społecznościowych kobieta zauważyła reklamę informującą o możliwości dodatkowego zarobku. Wypełniła załączoną ankietę, podając swoje dane kontaktowe. Kilka dni później do legniczanki zadzwoniła kobieta, która powiedziała że jest Litwinką i podała się za konsultantkę platformy inwestycyjnej, a następnie zaproponowała pomoc w zakupie kryptowalut. Poinformowała też, że w tej sprawie będzie kontaktował się z seniorką jeszcze „ekspert finansowy”, który ma pomóc w zarobieniu dużej sumy pieniędzy. 

– 80-latka została poinstruowana, gdzie i w jaki sposób ma się zalogować na platformie inwestycyjnej, a po przelaniu ustalonej kwoty dzwoniący zapewnił, że w jej imieniu będzie dokonywał inwestycji. Następnie została poinformowana o konieczności zainstalowania aplikacji AnyDesk. Gdy zalogowała się na swoje konto bankowości internetowej, by wykonać przelew na zakup bitcoinów, oprogramowanie przechwyciło jej login i hasło – relacjonuje młodsza aspirant Anna Tersa w Komendy Miejskiej Policji w Legnicy.

Ponowna rozmowa z „ekspertem finansowym” dotyczyła wypracowanego zysku i konieczności dalszej inwestycji pod warunkiem wpłaty kolejnych kwot pieniędzy. Cały proceder trwał około miesiąca. Oszuści systematycznie wypłacali pieniądze z konta seniorki. Kobieta straciła ponad 61 tysięcy złotych.

spot_img

Przeczytaj także

Nowe na stronie