Barszcz Sosnowskiego w natarciu. Gdzie natkniesz się na tę trującą roślinę? [MAPA]

Barszcz Sosnowskiego kwitnie w czerwcu i w lipcu, co oznacza, że już wkrótce będziemy mogli natknąć się na tę trującą roślinę. Województwa śląskie i dolnośląskiego to regiony, w których jest go najwięcej.

Barszcz Sosnowskiego to niebezpieczna dla zdrowia, parząca roślina, która dotarła do Polski z Kaukazu pod koniec lat 50 XX w.

Barszcz Sosnowskiego często mylony jest z wyrośniętym koprem, chociaż jest od niego o wiele wyższy. Maksymalnie może osiągać nawet cztery metry wysokości.

Za toksyczność barszczu Sosnowskiego odpowiedzialny jest olejek eteryczny znajdujący się w roślinie. Wywołuje on oparzenie w momencie, gdy skóra, która miała kontakt z olejkiem, zostanie wystawiona na działanie promieniowania słonecznego. Pierwsze objawy oparzenia barszczem Sosnowskiego pojawiają się w ciągu 30 minut do dwóch godzin od kontaktu z chwastem.

Oprócz poparzeń skórnych, związki chemiczne zawarte w soku barszczu Sosnowskiego mogą również wywoływać:

  • podrażnienia dróg oddechowych
  • nudności
  • wymioty
  • bóle głowy
  • zapalenie spojówek

By ustrzec się kontaktu z tą trującą rośliną powstała specjalna mapa, na której wyszczególniono miejsca, gdzie rośnie barszcz Sosnowskiego. Na Dolnym Śląsku są 503 takie miejsca. W okolicach Legnicy to Spalona, Krzywa, Prochowice i Nowa Wieś Legnicka.

Interaktywna mapa – kliknij tutaj

Na stronie barszcz.edu.pl można się dowiedzieć jak rozpoznać barszcz Sosnowskiego i jak go skutecznie zwalczać. Można również zgłosić miejsce, gdzie rośnie ta niebezpieczna roślina.

Przeczytaj także

Nowe na stronie