Będzie duża podwyżka opłaty za śmieci. Prezydent tłumaczy, dlaczego

Prezydent Maciej Kupaj zapowiedział w mediach społecznościowych, że jeszcze w tym roku zdrożeją śmieci. Stawka ma wzrosnąć z 26,50 do 34,90 zł.

– Jeden z trudniejszych tematów w ramach gaszenia pożarów to jest opłata śmieciowa. Do tej pory płacimy 26,50. Niestety ta opłata nie pokrywa kosztów funkcjonowania systemu. W ubiegłym roku musieliśmy dołożyć milion złotych. W tym roku 3,9 mln zł. Niestety te środki nie starczą na ogłoszenie przetargu. Przetarg musimy ogłosić już w czerwcu aby w sierpniu były odbierane odpady. Niestety musimy podnieść stawkę z kwoty 26,50 na kwotę 34,90 zł – informuje prezydent Maciej Kupaj.

Prezydent tłumaczy też skąd konieczność tak dużej podwyżki.

– Te propozycje pojawiły się już w październiku i grudniu na kolegium prezydenta (Tadeusza Krzakowskiego – przyp. red.). Decyzje wtedy nie zapadły. Dzisiaj już nie mamy czasu, dlatego w trybie pilnym projekt uchwały wraz kalkulacją stawki trafia do  radnych na poniedziałkową sesję. Taka kalkulacja stawki przygotowana została przez zewnętrzną firmę w grudniu 2023 – wyjaśnia nowy prezydent Legnicy.

Głosowanie nad uchwałą śmieciową na majowej sesji rady miejskiej. Podwyżka ma wejść w życie po wakacjach.

Przeczytaj także

Nowe na stronie