Byłeś pacjentem laboratorium ALAB? Sprawdź, czy Twoje dane wyciekły!

To jeden z największych ataków hakerskich w ostatnich latach w Polsce. Wykradzione zostały całe pakiety danych osobowych Polaków. Wśród nich znajdują się imiona, nazwiska, numery PESEL i adresy zamieszkania pacjentów wraz z przypisanymi do nich wynikami badań.  W Legnicy ALAB ma trzy laboratoria przy ul. Karola Myrka 4b, Wrocławskiej 27 i Złotoryjskiej 66.

Naruszone dane medyczne

ALAB Laboratoria to jedna z największych ogólnopolskich sieci laboratoriów medycznych. Firma padła ofiarą ataku hakerskiego skutkującego wyciekiem danych medycznych. Do sieci wyciekły wyniki badań medycznych z ostatnich kilku lat. W związku z wyciekiem danych spółka ALAB Laboratoria opublikowała komunikat, w którym potwierdza, że incydent “jest wynikiem działalności przestępczej mającej na celu wymuszenie na spółce okupu”.

Sprawdź, czy Twoje dane są bezpieczne

Jeśli chcesz sprawdzić czy Twoje dane nie zostały upublicznione możesz to zrobić za pośrednictwem serwisu bezpiecznedane.gov.pl

Wystarczy:

  • wejść na stronę bezpiecznedane.gov.pl;
  • zalogować się za pomocą m.in. aplikacji mObywatel, Profilu Zaufanego, e-Dowodu;
  • kliknąć przycisk “Sprawdź wyciek z ALAB”.

Eksperci Zespołu CERT Polska wspólnie z Centralnym Ośrodkiem Informatyki zasilili rządowy serwis bezpiecznedane.gov.pl numerami PESEL upublicznionymi w ramach tego ataku.

Należy zaznaczyć, że w serwisie sprawdzisz wyłącznie, czy Twoje dane znalazły się wśród tych dotychczas upublicznionych. Negatywna weryfikacja nie daje pewności, że Twoje dane również nie zostały wykradzione. Jeżeli atakujący upublicznią kolejną część wykradzionych danych, powyższa baza będzie aktualizowana. Dlatego, sprawdź swoje dane ponownie później.

Co można zrobić, jeśli Twoje znalazły się w bazie ujawnionej przez przestępców? 

Możesz skorzystać z możliwości zastrzeżenia numeru PESEL-u. Obecnie można to zrobić na dwa sposoby – samodzielnie przez stronę internetową mobywatel.gov.pl lub w urzędzie gminy. 

Jak zastrzec PESEL w mobywatel.gov.pl

Zaloguj się do serwisu mobywatel.gov.pl, następnie  należy wejść do sekcji „Twoje dane”, potem „Rejestr Zastrzeżeń PESEL” i wybrać „Zastrzeż PESEL” lub „Cofnij zastrzeżenie”. 

Pamiętaj 

Taki wyciek danych stanowi bardzo łakomy kąsek dla cyberprzestępców, którzy mogą przeprowadzać precyzyjne cyberataki, bazując na pozyskanych informacjach. Warto zwracać dokładniejszą uwagę na wiadomości e-mail, SMS i na nietypowe połączenia telefoniczne w najbliższym czasie. Zachowaj czujność!

REKLAMA

spot_img

Przeczytaj także

REKLAMA

spot_img

Nowe na stronie