REKLAMA

spot_img

Były biskup pomocniczy diecezji legnickiej oczyszczony z zarzutów o pedofilię  

Gazeta Wyborcza jest kolejnym medium, z którym ksiądz biskup Marek Mendyk wygrywa proces o zniesławienie. Wyrok zapadł w Sądzie Okręgowym w Świdnicy. Wcześniej wygrał w tej samej sprawie i w tym samym sądzie z „Newsweekiem” i „Onetem”.

Były biskup pomocniczy diecezji Legnickiej, obecnie biskup świdnicki Marek Medyk został oskarżony przez byłego kleryka Andrzeja Pogorzelskiego o pedofilię. Mężczyzna, jako ośmiolatek miał być seksualnie wykorzystywany przez obecnego biskupa Marka Mendyka. Wywiad na ten temat opublikował tygodnik „Newsweek”, a później pisały o tym także „Onet” i Gazeta Wyborcza.

W odpowiedzi na oskarżenie bp Marek Mendyk wydał oświadczenie, w którym zdecydowanie zaprzeczył zarzutom i zapowiedział walkę o swoje dobre imię. Sprawą zajęła się prokuratura, która zakończyła śledztwo, nie widząc podstaw do kontynuowania postępowania.

Biskup zwrócił się także do metropolity wrocławskiego o zbadanie sprawy od strony prawa kanonicznego. O całej sytuacji poinformował też Nuncjaturę Apostolską w Polsce, wyrażając gotowość do współpracy w celu wyjaśnienia całej sytuacji. Tu jednak również zakończono postępowanie z braku uzasadnionych i konkretnych dowodów.

Pierwszy z wyroków zapadł 20 marca 2024 roku. Sąd Okręgowy w Świdnicy, zobowiązał tygodnik „Newsweek” do przeproszenia biskupa, usunięcia ze strony artykułu „Biskup oskarżony o molestowanie chce „wyjaśnienia sprawy” oraz wpłaty na rzecz Stowarzyszenia Charytatywno-Opiekuńczego im. bł. Teresy Gerhardinger przy Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci w Świebodzicach 50 tys. zł i pokrycia kosztów procesu.

Niespełna miesiąc później 16 kwietnia ten sam sąd wydał korzystny dla duchownego wyrok tym razem w sprawie przeciwko „Wyborczej”. Nakazał pozwanym: wydawcy Agory oraz autorce artykułu – przeprosiny na stronie internetowej gazety, usunięcie z niej kwestionowanego artykułu oraz solidarną wpłatę 50 tys. złotych dla DPS-u dla Dzieci w Świebodzicach.

Biskupa Mendyka oczyścił także z zarzutów specjalny Sąd Watykański.

Przeczytaj także

Nowe na stronie