REKLAMA

spot_img

REKLAMA

spot_img

Były szef Poczty Polskiej nowym prezesem KGHM

Tomasz Zdzikot został dziś powołany na stanowisko prezesa KGHM Polska Miedź S.A. Decyzja ta wskazuje dość jednoznacznie, że w miedziowym holdingu stery przejmują ludzie wicepremiera i ministra aktywów państwowych Jacka Jasina, a traci je ekipa premiera Mateusza Morawieckiego. W Poczcie Polskiej Tomasz Zdzikot odpowiedzialny był m.in. za przeprowadzenie wyborów kopertowych.

Poprzedni prezes KGHM Marcin Chludziński (w czasie pandemii wsławił się, liczonym w milionach złotych, zakupem chińskich maseczek bez niezbędnych atestów i certyfikatów) pożegnał się ze stanowiskiem 11 października 2022 r. Wtedy również odwołany został Jerzy Paluchniak, wiceprezes ds. aktywów zagranicznych.

Tomasz Zdzikot w skład zarządu KGHM wszedł 1 września br., obejmując wówczas stanowisko wiceprezesa ds. rozwoju. Po odwołaniu Marcina Chludzińskiego pełnił obowiązki prezesa. Dzisiejsze powołanie go przez radę nadzorczą na stanowisko szefa miedziowej spółki nie jest więc zaskoczeniem.

Zmiana prezesa może pociągnąć nowe personalne rozdanie w KGHM. Mówi się, że wpływ na decyzje kadrowe w spółce będzie mieć teraz, dotychczas ich pozbawiona, pochodząca z podlegnickiego Jawora marszałek Sejmu Elżbieta Witek, szefowa PiS na Dolnym Śląsku, związana z ministrem Jackiem Sasinem.

W zarządzie KGHM pozostają dwa wakaty. Nadal nieobsadzone stanowisko wiceprezesa ds. aktywów zagranicznych i zwolniony przez Tomasza Zdzikota fotel wiceprezesa ds. rozwoju.

Nowy prezes KGHM jest radcą prawnym, absolwentem Wydziału Prawa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie oraz studiów doktoranckich w Instytucie Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk. Ukończył także m.in. program Top Public Executive organizowany przez IESE Business School w Barcelonie i Krajową Szkołę Administracji Publicznej im. Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego, a także studia MBA w zakresie Cyberbezpieczeństwa na Wydziale Cybernetyki Wojskowej Akademii Technicznej im. Jarosława Dąbrowskiego w Warszawie oraz Studia Podyplomowe Cyberbezpieczeństwa na Wydziale Dowodzenia i Operacji Morskich Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni.

Funkcję prezesa Poczty Polskiej pełnił od kwietnia 2020 r. Od listopada 2021 roku przewodniczył Zespołowi Doradców Społecznych Ministra Obrony Narodowej ds. Cyberbezpieczeństwa. W grudniu 2021 roku został powołany przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę w skład Rady ds. Bezpieczeństwa i Obronności w ramach Narodowej Rady Rozwoju.

Wcześniej (2018-2020) pracował m.in. na stanowisku sekretarza stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej. Od 2015 roku w randze wiceministra był związany z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji.

FOT. KGHM

Przeczytaj także

Nowe na stronie