Co czeka Miedź w nowym sezonie? Sprawdziliśmy co się zmieniło

Od kwietnia wiemy, że rozgrywki sezonu 2023/2024, Miedź rozpocznie w I lidze. To jednak nie jedyna zmiana w porównaniu do poprzedniej kampanii.

Do zakończonych przed miesiącem rozgrywek, Miedź przystępowała w roli beniaminka. Na początku sezonu, drużynę prowadził Wojciech Łobodziński. Po dość słabej jesieni, władze klubu zdecydowały się na zmianę trenera i 44-krotnego reprezentanta Polski zastąpił Grzegorz Mokry. Początek jego kadencji był obiecujący, jednak mimo dobrej postawy, zespół nie punktował. Miedź po raz ostatni wygrała  w lidze w lutym. Po kilku tygodniach pewne było, że legniczanie będą pierwszym zespołem, którym spadnie z PKO BP Ekstraklasy. W klubie zapowiadało się na kilka zmian, w kuluarach można było usłyszeć o zmianie właściciela, trenera i przede wszystkim o przeprowadzeniu porządków w szatni i pożegnaniu się z zawodnikami, którzy zawiedli. Jak będzie wyglądała Miedź w następnym sezonie?

Właściciel zostaje

Jeszcze w maju sporo mówiło się o możliwym odejściu właściciela klubu. Andrzej Dadełło od dwunastu lat wspiera Miedź i to właśnie za jego czasów, legniczanie dwa razy awansowali do Ekstraklasy. Pod koniec maja, Dadełło wydał oświadczenie, w którym zapewnił o tym, że nadal będzie finansował Miedź.

Szanowni Kibice Miedzi, 

w dniu wczorajszym zatwierdziłem planowany budżet Klubu na nadchodzący sezon. Będzie on – jak na nasze warunki 1 ligi – rekordowo wysoki, co wymaga ode mnie ogromnego zaangażowania finansowego, stąd dłuższy niż zazwyczaj proces decyzyjny, uwarunkowany różnymi okolicznościami. W budżecie tym zawarto bardzo duże, ale niezbędne nakłady inwestycyjne na rozbudowę naszego ośrodka treningowego przy ulicy Świerkowej. Bardzo się cieszę, że będziemy mogli w końcu ruszyć z tą inwestycją, którą planowałem zrealizować wcześniej, ale pandemia na kilka lat ograniczyła mocno nasze możliwości finansowe. – mogliśmy przeczytać we fragmencie oświadczenia.

Wygląda na to, że Andrzej Dadełło liczy na szybki powrót do piłkarskiej elity. A jego pozostanie w klubie to bardzo dobra wiadomość dla kibiców Miedzi.

W nowy z sezon z nowym trenerem

Przed ostatnim meczem w Ekstraklasie dowiedzieliśmy się, że nastąpi zmiana na stanowisku I trenera. W rozgrywkach I ligi, Miedź poprowadzi Radosław Bella. Nowy szkoleniowiec legniczan, dotychczas był asystentem zwolnionego Grzegorza Mokrego. W klubie pracuje już od kilku lat. Dotychczas  był koordynatorem szkolenia w klubowej akademii. Był także współautorem programu szkolenia Akademii Piłkarskiej Miedzi Legnica. W latach 2017-2019 prowadził drugą drużynę w rozgrywkach III grupy III ligi.

– Jest to dla mnie wielki zaszczyt oraz wyróżnienie, ale również wielkie zobowiązanie wobec ludzi, którzy mi zaufali i sympatyków klubu. Mogę obiecać, że dołożę wszelkich starań, by kibice byli dumni z naszej drużyny. Właśnie zaczyna się być może najważniejszy czas mojego trenerskiego życia i czuję, że jest to odpowiednie miejsce i odpowiedni czas – zapowiedział na oficjalnej stronie klubu, trener Radosław Bella.

Celem trenera na nadchodzący sezon, będzie włączenie Miedzi w walce o powrót do Ekstraklasy.

Zmiany kadrowe

Jednym z zarzutów wobec Miedzi była zbyt duża ilość obcokrajowców w wyjściowym składzie. W kadrze legniczan mogliśmy oglądać między innymi: Greków, Hiszpanów, Szwajcarów czy Chilijczyków. Po nieudanej kampanii sezonu 2022/2023 doszło już do kilku pożegnań. Szeregi Miedzi opuścili już: Szymon Matuszek, Maxime Dominguez, Levent Gülen, Angelo Jose Henriquez Iturra, Olaf Kobacki, Paweł Lenarcik, Hubert Matynia, Luciano Narsingh, Santiago Naveda Lara i Dimitar Velkovski. Dużą stratą jest na pewno odejście Dawida Drachala do Rakowa Częstochowa. Młodzieżowy reprezentant Polski uchodzi za spory talent.

W sezonie 2023/2024 barwy Miedzi będzie reprezentował Kamil Antonik. Prawoskrzydłowy podpisał z legnickim klubem trzyletni kontrakt. Do drużyny dołączył także Daniel Stanclik. Napastnik trafił do Miedzi z GKS-u Jastrzębie. Trzecim transferem jest przejście Floriana Hartheza z Podbeskidzia Bielsko-Biała. Gracz ten w przeszłości był młodzieżowym reprezentantem Miedzi.

Przed nowym sezonem

Miedź przygotowania do następnego sezonu rozpocznie już 19 czerwca. Zespół zagra najpierw sparingi z Zagłębiem Lubin i Śląskiem Wrocław. Następnie legniczanie udadzą się na obóz przygotowawczy w Wałbrzychu, gdzie także rozegrają kilka sparingów między innymi z: Sandecją Nowy Sącz i Odrą Opole, Start rozgrywek I ligi zaplanowany jest na 21 lipca.

Nadchodzący sezon Fortuna I ligi zapowiada się niezwykle ciekawie. O awans do Ekstraklasy powalczą takie firmy jak: Wisła Kraków, Lechia Gdańsk, Arka Gdynia czy Wisła Płock. Miejmy nadzieję, że Miedź Legnica również będzie liczyła się w grze o powrót do piłkarskiej elity.

Przeczytaj także

Nowe na stronie