Co z kinem Ognisko? Miasto sądzi się ze Społem już od 12 lat!

Mimo że minęło pięć lat od kiedy Ratusz wygrał w sądzie proces z Legnicą Spółdzielnią Spożywców Społem o kamienicę przy ul. Skarbowej 1, to wciąż nie jest pełnoprawnym gospodarzem. Tymczasem obiekt popada w coraz większą ruinę.

Budynek przy ul. Skarbowej powstał pod koniec XIX wieku w miejscu dawnej loży masońskiej. Przed II wojną światową mieścił się w nim Central Theather. 5 maja 1945 r. otwarto w nim pierwsze polskie kino „Polonia”, które potem przemianowano na „Ognisko”. Kino zostało zamknięte w 2009 r., przegrywając rywalizację o widza z sieciowym „Heliosem”.

W 2010 r. salę kinową wojewoda dolnośląski przekazał miastu. Część budynku pozostała jednak w zarządzie Legnickiej Spółdzielni Spożywców Społem. Ratusz od razu podjął działania mające na celu wywłaszczenie spółdzielni. Jej władze nie chciały jednak o tym słyszeć, bo Społem przy Skarbowej zarabiało na dzierżawie lokali.

Sądowe procesy trwają a Społem nadal zarabia

Sądowy proces ciągnął przez siedem lat. W końcu Sąd Okręgowy w Legnicy przyznał rację ratuszowi i wydał wyrok ws. eksmisji. Społem się odwołało, ale apelację również przegrało. W lutym 2018 r. sąd nakazał spółdzielni wydanie nieruchomości i obciążył ją kosztami wieloletniego procesu. Społem nie kwapiło się z wydaniem nieruchomości. Potrzebna była pomoc komornika.

Okazuje się jednak, że miasto nadal w sprawie Ogniska ma związane ręce. O nieruchomość po dawnym kinie prezydenta spytała Marta Wisłocka, przewodnicząca rady miejskiej. Z odpowiedzi, jakiej udzielił wiceprezydent Legnicy Krzysztof Duszkiewicz wynika, że spór ze Społem wciąż trwa. Teraz miasto ze spółdzielnią sądzą się ws. wpisów do ksiąg wieczystych. Na ich podstawie Społem wciąż bowiem zarabia na dzierżawie lokali na parterze kamienicy.

Ambitne plany władzy

– Pozew złożony 10 stycznia 2022 r. przez Gminę Legnica przeciwko Legnickiej Spółdzielni Spożywców „Społem” w Legnicy do Sądu Rejonowego w Legnicy dotyczył uzgodnienia treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym w zakresie wpisów w działach II i III księgi wieczystej prowadzonej przez Sąd Rejonowy w Legnicy. Według informacji uzyskanych z Wydziału Gospodarki Nieruchomościami w dziale II księgi wieczystej został wykreślony wpis dotyczący użytkowania LSS „Społem”. Jednak w czerwcu i lipcu 2023 r. Spółdzielnia wniosła dwie apelacje oraz skargę do Sądu Okręgowego w Legnicy, gdzie sprawa wciąż się toczy. Trwa również nadal postępowanie dotyczące wpisu w dziale III, co uniemożliwia dalsze działania wobec dzierżawcy – wyjaśnia Krzysztof Duszkiewicz.

Wiceprezydent poinformował przewodniczącą rady miejskiej, że „w Wieloletniej Prognozie Miasta Legnicy ujęte jest zadanie pn. Przebudowa budynku dawnego kina „Ognisko” w Legnicy na potrzeby Europejskiego Centrum Kultury z salą widowiskowo-koncertową. Na lata 2026-2027 zaplanowana jest kwota w wysokości 300 000 zł z przeznaczeniem na niezbędną dokumentację warunkującą rozpoczęcie robót budowlanych”.

REKLAMA

spot_img

Przeczytaj także

REKLAMA

spot_img

Nowe na stronie