Coraz więcej zakażeń Covid w Legnicy i regionie. A szczepionek brak!

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Legnicy hospitalizowanych jest obecnie 14 pacjentów zakażonych Covidem. Zdaniem lekarzy z ul. Iwaszkiewicza, chorych jest jednak znacznie więcej.

Obecnie mutacje Covid-19 przebiegają tak samo, jak typowe jesienne infekcje. Objawy to: temperatura, bóle mięśniowe i stawowe.

– Nie ma już tylu ciężkich stanów, jak w czasach pandemii z lat 2020-2021, ale faktem jest, że liczba chorych jest duża – mówi doktor Ryszard Kępa, ordynator oddziału zakaźnego w legnickim szpitalu.

Jak zaszczepić się na Covid?

Wzrost zakażeń potwierdza Jacek Watral, dyrektor legnickiego sanepidu. – Jest coraz więcej przypadków zakażeń. Tyle że wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy z tego, co im dolega. Nie badają się, lekceważą objawy – rozkłada ręce.

Co trzeba zrobić, by zaszczepić się na Covid? – Teoretycznie sprawa jest prosta: idziemy do lekarza POZ po skierowanie i na miejscu, w przychodni zostajemy zaszczepieni – mówi doktor Ryszard Kępa.

– Szkopuł w tym, że szczepionek nie ma! Są towarem deficytowym w całej Polsce! – irytuje się prof. Krzysztof Simon, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, który w piątek gościł w Legnicy.

Wg resortu zdrowia problemu nie ma

Od środy dostępna jest w Polsce nowa szczepionka Nuvaxovid odporna na nowy wariant koronawirusa. Szczepionkę Nuvaxovid (firmy Novavax) można przyjąć w ramach podstawowego szczepienia albo jako dawkę przypominającą. Tyle że, jak wskazuje prof. Simon, w przychodniach i aptekach ich brakuje.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że do Polski dotarło już 210 tys. szczepionek, a lada dzień dotrze kolejne 200 tys. Zdaniem resortu liczba ta „jest wystarczająca i wszystko jest pod kontrolą”.

REKLAMA

spot_img

Przeczytaj także

REKLAMA

spot_img

Nowe na stronie