Czy jest szansa na całodobową aptekę w Legnicy?

Od 1 stycznia br. w Legnicy nie ma nocnych dyżurów aptek. W prawie 100-tysięcznym mieście po godz. 22 nie ma możliwości wykupienia lekarstw i skorzystania z porady farmaceuty.

Przez lata 24-godzinny dyżur w Legnicy pełniła apteka Arnica przy ul. Jaworzyńskiej. Gdy z nich zrezygnowała, urząd miasta wprowadził rotacyjne dyżury dla pozostałych aptek. Od początku 2024 r. wszystkie po godz. 22 są już zamknięte. To efekt nowelizacji ustawy, która zmieniła prawo farmaceutyczne. Na jej podstawie w powiecie, którego siedzibą jest miasto liczące powyżej 40 tysięcy mieszkańców, wyznaczanie nocnych dyżurów przestało być obowiązkowe.

Prezydent Legnicy Tadeusz Krzakowski poinformował wówczas, że żadna apteka w Legnicy nie jest zainteresowana nocnymi dyżurami, a rada miejska zatwierdziła nowy harmonogram świadczenia usług farmaceutycznych. Już bez nocnych dyżurów.

Co ciekawe 24-godzinny tryb pracy chciała wprowadzić apteka Gemini przy ul. Gwiezdnej, tyle że z końcem lutego została ona zamknięta przez Wojewódzki Inspektorat Farmaceutyczny we Wrocławiu. Od razu dodajmy, że w nie do końca wyjaśnionych okolicznościach. O problemach apteki pisaliśmy na PulsLegnicy.pl w ub. tygodniu.

Temat braku możliwości zakupu lekarstw w godzinach nocnych w toczącej się kampanii wyborcze w zasadzie nie istnieje. Głos w sprawie zabrał tylko Bartłomiej Rodak. Społeczny kandydat na prezydenta Legnicy zapowiedział, że jeśli wygra wybory, w Legnicy nocą leki znów kupimy.

Jak dziś pracują apteki w Legnicy?

• Od poniedziałku do niedzieli czynna jest apteka Arnica przy ul. Jaworzyńskiej 5 w godzinach od 8:00 do 22:00.

• Pozostałe apteki pracują w godzinach 7:00 – 21:00. 

• W dni świąteczne dyżur pełni Arnica w godz. 10:00 – 18:00.

Przeczytaj także

Nowe na stronie