Czy w 2024 roku czeka nas kolejna podwyżka cen wody i ścieków?

W kończącym się 2023 roku Legnickie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji dwukrotnie podwyższało ceny wody i ścieków. Jest za to szansa, że w nowym roku ceny pozostaną na dotychczasowym poziomie.

Pierwsza podwyżka opłat za wodę i odprowadzanie ścieków miała miejsce w maju br. Druga weszła w życie 1 lipca br. Wówczas cena metra sześciennego wody poszła w górę o 13 proc. – z 5,40 zł na 6,10 zł brutto za metr sześcienny. Cenę dla odbiorców przemysłowych ustalono wówczas na poziomie 6,12 zł brutto za metr sześcienny.

Za odprowadzenie metra sześciennego ścieków wszyscy – gospodarstwa indywidualne, jak i odbiorcy przemysłowi – płacą dziś 8,99 zł/m za metr sześcienny. Wcześniej było to 7,18 zł, a więc 25 proc. mniej.

Zgodnie z taryfą LPWiK, która ma obowiązywać od 1 lipca 2024 r., ceny mają pozostać na takim samym poziomie. Tyle że pewności nie ma. W każdej chwili spółka może bowiem wystąpić do PGW Wody Polskie o zmiany stawek z powodu „zmian warunków ekonomicznych”.

Jeszcze do 2017 r. LPWiK o akceptację cen wody i ścieków zwracało się do prezydenta Legnicy, a następnie swoje zdanie wyrażała rada miejska. Po nowelizacji sejmowej ustawy „taryfę dla zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków” zatwierdza już nie samorząd tylko państwowa instytucja – PGW „Wody Polskie”.

REKLAMA

spot_img

Przeczytaj także

REKLAMA

spot_img

Nowe na stronie