Dawne muzeum armii radzieckiej na sprzedaż. Ile trzeba wyłożyć?

Zabytkowa willa przy ul. Waleriana Łukasińskiego w Legnicy od kilkunastu lat stoi pusta. Obecny właściciel próbuje ją sprzedać, ale póki co, bezskutecznie. Na branżowym portalu otodom.pl znaleźliśmy szczegóły oferty dot. tej położonej na obrzeżach parku nieruchomości.

Willa wybudowana została w latach 70. XIX wieku. Do końca II wojny światowej wielokrotnie zmieniała właściciela. W latach 1930-1939 była własnością Izby Przemysłowo-Handlowej. Po 1945 r. budynek użytkowany był m. in. przez Gimnazjum Przemysłowo-Energetyczne i Młodzieżowy Dom Kultury, który swą działalność w tym miejscu zakończył we wrześniu 1965 r. kiedy willę przekazano PGWAR w zamian za budynek teatru miejskiego.

Po częściowej rozbudowie i odpowiedniej adaptacji w 1975 r. zostało w nim otwarte Muzeum Tradycji i Chwały Oręża Związku Radzieckiego oraz Radziecko-Polskiego Braterstwa Broni. Od 1992 do 2008 r. działała tam Wyższa Szkoła Zarządzania.

– Willa o całkowitej powierzchni 1573 metrów sześciennych została w pełni odrestaurowana na początku lat 1990, kiedy to niszczejącą nieruchomość nabył obecny właściciel, włożył ogrom pracy i serca, by przywrócić nieruchomość do obecnego stanu. Wewnątrz zachowała się oryginalna klatka schodowa z XIX w. i liczne zabytkowe elementy – czytamy w ogłoszeniu. W budynku znajduje się trzynaście sal, rozlokowanych na trzech kondygnacjach.

Aktualna cena XIX-wiecznej willi przy Parku Miejskim wynosi 3 895 995 zł. Zapewne można z właścicielem ją negocjować.

Fot. otodom.pl

Przeczytaj także

Nowe na stronie