Dobrze się żyje w Lubinie

Brak korków, wszędzie blisko, dopłaty do żłobków i przedszkoli, a do tego ile bonusów: darmowa komunikacja miejska, brak podatku od nieruchomości, darmowe parki i imprezy kulturalne… Gdzie? W Lubinie.

Lubin to miasto znane z kilku powodów. Przede wszystkim wydobycie miedzi i srebra i związana z tym kopania KGHM. Ale wiele lat temu o tym dolnośląskim mieście zrobiło się głośno z innego powodu: prezydent Lubina Robert Raczyński podjął decyzję, że od 1 września 2014 roku komunikacja miejska w tym mieście jest darmowa dla wszystkich. Pomysł, który dla wielu początkowo wydał się absurdalny, świetnie sprawdza się do dziś. Po mieście za darmo przemieszczają się uczniowie, a dorośli dojeżdżają w ten sposób do pracy. To ogranicza ruch samochodowy, a tym samym w powietrzu mniej jest trujących spalin. Co więcej, darmowe autobusy dotyczą nie tylko samego Lubina, ale też okalających go miejscowości. Dzięki samorządowej współpracy bezpłatnie korzystają z nich także mieszkańcy gminy Lubin. Dodatkowo, projekt zaczynają kopiować inne miasta w Polsce, dzięki czemu mapa z darmową komunikacją jest w naszym kraju coraz bogatsza.

Lubinianie nie muszą też płacić podatku od nieruchomości. To oszczędność nawet kilkuset złotych w skali roku, jeśli chodzi o jedno gospodarstwo domowe. O jego zniesieniu w 2011 roku zdecydował prezydent Raczyński, tłumacząc wtedy, że pozbywa się z miasta biurokracji. Wyliczono bowiem, że więcej kosztuje przygotowanie decyzji podatkowych, rozesłanie ich do mieszkańców i późniejsze ewentualne ponaglenia, niż wpływy, jakie z tego tytułu były do budżetu.

Na silne wsparcie mogą też liczyć rodzice z Lubina. Wystarczy, że oboje pracują i rozliczają PIT w tym mieście, by do prywatnego żłobka otrzymali dotację 650 zł miesięcznie na dziecko, a do klubu dziecięcego – 550 zł. Rodzice nie ponoszą też opłat za przedszkole.

To nie koniec zalet, jakie daje mieszkanie w Lubinie.

Lubin to też szeroka oferta kulturalno-rekreacyjna. Za darmo można tu codziennie odwiedzać Ogród Zoologicznypark Linowy, liczne wystawy w parku Leśnym, darmowe są też miejsca do grillowania i uprawiania sportów. Jednym z nich jest Dolina Zimnicy – edukacyjna ścieżka przyrodnicza z elementami bioróżnorodności na obrzeżach miasta. Wiele osób jeździ tam na rowerach, młodzi organizują grille i spotkania towarzyskie.

Osoby aktywne fizycznie chwalą też Lubin za ścieżki rowerowe, którymi można objechać dookoła niemal całe miasto. Korzystają z nich rowerzyści, a także miłośnicy jazdy na rolkach. Trzeba też pamiętać o licznych i darmowych koncertach i imprezach plenerowych, jak choćby coroczne Dni Lubina z czołowymi artystami polskiej sceny muzycznej. Słowem: warto zamieszkać w Lubinie ( ).

3

REKLAMA

spot_img

Przeczytaj także

REKLAMA

spot_img

Nowe na stronie