Działkowcy z Legnicy piszą do ministra i prezydenta. Boją się o swoje ogródki

Czy jedne z najstarszych ogrodów działkowych w Legnicy zostaną zlikwidowane? Umożliwiają to przepisy wprowadzone w lipcu ub. roku przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii – alarmują działkowcy z ROD „Kraina Słońca” przy al. Rzeczypospolitej.

Rodzinne Ogrody Działkowe „Kraina Słońca” powstały jeszcze w latach 30. XX wieku. Od dawna cieszą się opinią jednych z najładniejszych i najlepiej zarządzanych w Legnicy. Na działkowców padł blady strach, gdy zapoznali się z ubiegłorocznym rozporządzeniem ministra rozwoju i technologii. Zgodnie z wytycznymi resortu na 13 stref planistycznych, jedynie w dwóch dopuszcza się wprowadzenie ogrodów działkowych do miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego.

A gdy ROD nie znajdzie się w takim planie jako teren przeznaczony na ogrody, właściciel terenu (zwykle jest nim miasto i tak jest w przypadku Legnicy), nabywa prawo do jego likwidacji. Na określenie granic stref miasto ma dwa lata.

Ogrody działkowe pod działki budowlane?

– W takich warunkach droga do przejęcia ROD na cel komercyjny stanie się dużo krótsza i wygodniejsza – zauważają działkowcy z „Krainy Słońca” w liście protestacyjnym do ministerstwa rozwoju i technologii.

– Rodzinne Ogrody Działkowe „Kraina Słońca” w Legnicy wyrażają swój protest przeciwko zagrożeniom wynikającym z przepisów prawa, które stoją w sprzeczności z deklarowanymi działaniami w walce ze skutkami zmian klimatycznych, w walce ze smogiem, dbaniem o zdrowie mieszkańców, o więzi społeczne czy wreszcie o ochronę środowiska – piszą dalej działkowcy.

List do prezydenta Legnicy

Adresatem ich protestu był minister Waldemar Buda, którego podpis widnieje pod rozporządzeniem. Z treścią listu z Legnicy zapewne nie zdążył się zapoznać, bo w międzyczasie doszło do zmiany rządu. Teraz nad problemem, który dotyka tysiące ogrodów działkowych w Polsce, pochylać się będzie już nowy minister, Krzysztof Hetman.

Działkowcy jednocześnie wystosowali pismo prezydenta Legnicy Tadeusza Krzakowskiego z apelem o umieszczenie ich ROD w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Jego treść publikujemy poniżej.

REKLAMA

spot_img

Przeczytaj także

REKLAMA

spot_img

Nowe na stronie