REKLAMA

spot_img

Dziki w Legnicy padają jak muchy. Urząd Miasta jest bezradny!

Każdego dnia na terenie miasta znajdowane są martwe dziki. Rekord odnotowano w ubiegły wtorek – padło wtedy 19 zwierząt. Coraz częściej dziki pojawiają się na ulicach Legnicy. Na ten temat rozmawiano dziś na sesji Rady Miejskiej Legnicy, ale dyskusja niewiele wniosła. Problem pozostaje nierozwiązany.

Kilka sztuk dzików zdycha na ulicach Legnicy i w najbliższej okolicy każdego dnia.

– Dopóki można było dziki wywozić, robiliśmy to. Dwa lata temu wywieźliśmy około stu sztuk zwierząt. Gdy zaatakował Afrykański Pomór Świń (ASF) wprowadzono zakaz jakiegokolwiek przemieszczenia dzików – tłumaczył Sławomir Masojć, dyrektor wydziału zarządzania kryzysowego i obrony cywilnej legnickiego urzędu miasta

Miasto wystąpiło do Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii o zgodę na wywiezienie zwierząt poza Legnicę, ale takiej zgody nie otrzymało.

– Przygotowaliśmy dokumenty do odłowu z uśmierceniem. Polega to na tym, że dziki łowi się, a następnie podaje im truciznę. To tego potrzebne jest porozumienie z Powiatowym  Łowczym, którego w Legnicy nie ma. Jego obowiązki pełni łowczy z Wałbrzycha. Zaprosiliśmy go do Legnicy, na razie czekamy. Wiem, że niedługo stanowisko Powiatowego Łowczego w Legnicy ma zostać obsadzone – dodaje dyrektor Masojć.

Wszystkie padłe dziki są badane przez służby Powiatowego Lekarza Weterynarii, bo tak stanowią przepisy. Wszystkie miały ASF.  To choroba, która jest groźna dla świń i dzików. Nie zagraża ludziom, ani innym zwierzętom.

Jak postępować po znalezieniu dzika?

  • Jeżeli to możliwe, należy oznakować miejsce znalezienia zwłok dzika w celu ułatwienia ich odnalezienia przez właściwe służby.
  • Powstrzymać się od dotykania zwłok dzika i pozostawić je w miejscu znalezienia. Nie należy zbliżać się do miejsca znalezienia zwłok.
  • Należy zgłosić fakt znalezienia padłego dzika do właściwego miejscowo powiatowego lekarza weterynarii  (tel. 768 550 541) lub najbliższej lecznicy weterynaryjnej, straży miejskiej( tel.  986), miejscowego koła łowieckiego (76 862 83 92). W trakcie zgłoszenia należy podać miejsce znalezienia zwłok (np. charakterystyczne punkty orientacyjne lub współrzędne GPS), dane osoby zgłaszającej (w tym numer telefonu kontaktowego), liczbę znalezionych zwłok dzików w danym miejscu, ewentualnie stan zwłok padłych dzików (stan ewentualnego rozkładu, wyłącznie kości).
  • Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego dla miasta Legnicy tel. 76 72 21 392; 76 86 22 021

Należy pamiętać, że osoba, która:

  • miała kontakt z dzikami na obszarach występowania ASF, po powrocie do domu musi zastosować środki higieny ograniczające ryzyko szerzenia się ASF, w tym odkazić ręce, starannie wyczyścić i zdezynfekować obuwie, a odzież przeznaczyć do prania;
  • znalazła padłego dzika (i potencjalnie mogła mieć kontakt z wirusem ASF) przez 72 godziny po tym fakcie nie powinna wchodzić do miejsc, w których utrzymywane są świnie i nie powinna wykonywać czynności związanych z obsługą świń.

Ścisłe przestrzeganie niniejszych zasad minimalizuje ryzyko ewentualnego rozprzestrzenienia się choroby, w tym ryzyko wprowadzenia ASF do gospodarstw, w których utrzymywane są świnie.

Przeczytaj także

Nowe na stronie