REKLAMA

spot_img

Fabryka Fortepianów i Pianin w Legnicy odzyska dawny blask

Legnicka firma Rank Progress złożyła wniosek o pozwolenie na rozbudowę wraz z przebudową dawnej fabryki fortepianów. Historia zakładu sięga 1846 roku. Produkcję zakończono w 1998 roku. Od tego czasu budynki przy ul. Senatorskiej  popadają w ruinę.

Złożony wniosek zakłada przebudowę zakładu wraz z budową nowych obiektów. Inwestor nie zdradza na razie szczegółów inwestycji.

– Do momentu uzyskania wszystkich niezbędnych prawomocnych decyzji administracyjnych oraz pozwoleń, nie możemy udzielać żadnych konkretnych informacji. Gdy tylko pozyskamy wymagane do realizacji planowanej inwestycji dokumenty, z chęcią udzielimy odpowiedzi na zadane pytania – powiedziała nam Joanna Gębalska z Rank Progress.

Ta legnicka firma jest właścicielem m.in. Galerii Piastów i Starego Browaru – obecnie szpecącego ścisłe centrum Legnicy. Ma tam powstać 220 mieszkań. Uchwała w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu między ulicami Św. Piotra a Młynarską przyjęta została przez Rade Miejską Legnicy w kwietniu tego roku.

W orbicie zainteresowań dewelopera znalazła się teraz Legnicka Fabryka Fortepianów i Panin założona w 1846 roku przez Eduarda Seilera. W obecnej lokalizacji zakład znajdował się od 1874 roku. Największy rozkwit fabryka przeżywała w 1928 roku. Produkcja wyniosła wówczas  2675 instrumentów. Pod niemiecki szyldem firma zakończyła swoją działalność 1945 roku.

Produkcję rozpoczęto ponownie w 1947 roku. Legnicka fabryka była największym powojennym zakładem produkującym instrumenty klawiszowe w Polsce. Zatrudniono w niej dawnych fachowców z seilerowskiej fabryki jak również absolwentów Technikum Budowy Fortepianów w Kaliszu. Fabryka znajdowała się przy ul. Rewolucji Październikowej 19/17 (po zmianie nazw ulic w 1991 r. – Senatorskiej 19/17). W 1992 odkupiła znak firmowy T. Betting od Janusza Bettinga, spadkobiercy Theodora Bettinga. W 1990 r. dawny jej właściciel chciał częściowo wykupić budynki i maszyny należące do legnickiej wytwórni. Pragnął, by znów produkowano tam pianina i fortepiany z logiem Ed. Seiler. Nie udało mu się to i wytwórnia upadła pod koniec 1998 r. Później na jej terenie znajdował się salon meblowy oraz zakład zajmujący się produkcją bielizny z bawełny.

Źródło: Wikipedia/arspolonica.ocross.net

Przeczytaj także

Nowe na stronie