Gmach legnickiego archiwum przejdzie remont. Kiedyś była w nim szkoła podstawowa

Legnicki oddział Archiwum Państwowego we Wrocławiu zostanie wyremontowany. Prace budowlane w gmachu przy al. Piłsudskiego 1 ruszą najpóźniej w przyszłym roku.

Budynek archiwum przejdzie modernizację energetyczną. Po zakończeniu prac budowlanych w poniemieckim gmachu ma być cieplej i przede wszystkim oszczędniej.

W legnickim archiwum przechowywane są najważniejsze dokumenty związane z dziejami Legnicy i regionu. M.in. oryginalny przywilej herbowy z 1453 r., średniowieczne księgi komunalne, rękopisy, fotografie, metryki, filmy.

Placówka istnieje od 1953 r. Na początku jako Powiatowe Archiwum Państwowe w Legnicy. Dziś, jako Archiwum Państwowe we Wrocławiu Oddział w Legnicy, jest jednym z czterech (obok Jeleniej Góry, Kamieńca Ząbkowickiego i Bolesławca) oddziałów zamiejscowych Archiwum Państwowego we Wrocławiu. Legniccy archiwiści sprawują pieczę nad 1169 zespołami archiwalnymi z lat 1281-2021. To łącznie ponad 3 kilometry dokumentacji.

Legnicki oddział obejmuje zasięgiem działania powiaty: legnicki (grodzki i ziemski), głogowski, jaworski, lubiński, polkowicki i złotoryjski.

Przy alei Piłsudskiego 1 archiwum znajduje się od 2001 r. Wcześniej w tym budynku mieściła się Szkoła Podstawowa nr 14.

Przeczytaj także

Nowe na stronie