IMGW wydał ostrzeżenie powodziowe. Wezbrały Kaczawa i Czarna Woda

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed wezbraniem wód w rzekach na Dolnym Śląsku. Alert drugiego stopnia dotyczy m.in. Kaczawy od Dunina do ujścia i Czarnej Wody.

W środę rano w Duninie poziom wody w Kaczawie osiągnął 136 cm, co jest stanem ostrzegawczym. Z kolei strefę stanów wysokich odnotowano w Rzymówce (138 cm) i Piątnicy (138 cm).

Stan ostrzegawczy obowiązuje również na wpływającego do Kaczawy, Czarnej Wodzie. W środę w podlegnickich Rzeszotarach poziom wody w tej rzece wyniósł 221 cm. Do stanu alarmowego brakowało ledwie 9 cm.

 W związku z występującymi i prognozowanymi w najbliższych dniach opadami deszczu oraz spływem wód opadowych, przewidywane są wzrosty i wahania stanów wody w strefie wody wysokiej, odcinkami powyżej stanów ostrzegawczych. W Żaganiu na Czernej Wielkiej stan wody będzie powoli wzrastał powyżej stanu alarmowego. W zlewniach kontrolowanych istnieje możliwość przekroczenia stanów ostrzegawczych w kolejnych profilach, a punktowo także alarmowych, zwłaszcza w Rzeszotarach i Bukownej na Czarnej Wodzie oraz Szprotawie na Szprotawie – czytamy w komunikacie IMWG.

REKLAMA

spot_img

Przeczytaj także

REKLAMA

spot_img

Nowe na stronie