Inteligentne przejście dla pieszych na pl. Słowiańskim – czy ma sens?

Na nowym Placu Słowiańskim, tuż przed wybudowanym rondem i przejściem podziemnym, powstało inteligentne przejście dla pieszych. Internauci pytają: po co?

SmartPass – inteligentne przejście dla pieszych, służy zwiększeniu bezpieczeństwa poprzez spowolnienie ruchu samochodowego. Pytanie, czy jest ono potrzebne na przebudowanym Placu Słowiańskim, skoro już samo rondo ruch spowalnia. Ponadto kilka metrów dalej jest przejście podziemne.

Jaki sens ma w tej sytuacji SmartPass? Ile system kosztował podatników? Takie pytania zadaliśmy w urzędzie miasta.

– Zakup i montaż systemu inteligentnego przejścia dla pieszych jest realizowany w ramach budżetu na przebudowę Placu Słowiańskiego. Jest finansowany jako cała inwestycja w ramach ryczałtu, a nie jako pojedyncze zadanie i w taki sposób rozliczamy się z wykonawcą prac. Uzasadnieniem dla montażu jest bezpieczeństwo pieszych – poinformował nas Piotr Seifert, rzecznik prezydenta Legnicy.

Szerzej na temat budzącego kontrowersje inteligentnego przejścia w ramach odpowiedzi na zapytanie w trybie dostępu do informacji publicznej, wypowiedział się Zbigniew Wróblewski, pełnomocnik ds. ochrony informacji niejawnych w legnickim Ratuszu.

– W związku z planowaną przebudową przejścia podziemnego dokonano badań natężenia ruchu pieszego na kierunku przebiegu przejścia podziemnego. Wykonane badania wykazały potrzebę zlokalizowania przejścia w sąsiedztwie w/w przejścia podziemnego w celu obsługi ruchu pieszego na czas robót budowlanych.

Czy SmartPass jest w tym miejscu potrzebny? FOT. RED

W ramach przebudowy przejścia podziemnego wprowadzono budowę wind w celu obsługi osób niepełnosprawnych, podobnie jak to miejsce przy przejściu podziemnym pl. Wolności. Z uwagi na występujące przypadki wandalizmu oraz dewastacji tych urządzeń w czasie ich eksploatacji, co do czasu likwidacji uszkodzeń uniemożliwia z ich korzystania osobom niepełnosprawnym uznano za zasadne pozostawienie przejścia w poziomie jezdni ze wskazaniem obsługi alternatywnej ruchu pieszego. Koszt przejścia dla pieszych jest ujęty w ryczałtowo rozliczanych robotach drogowych – informuje urzędnik.

A jakie jest Wasze zdanie?

REKLAMA

spot_img

Przeczytaj także

REKLAMA

spot_img

Nowe na stronie