Plaga biedronek azjatyckich w Legnicy. Uwaga to gatunek inwazyjny!

Parapety, rolety, mury budynków. Są wszędzie i za wszelka cenę próbują wedrzeć się do domów. W internecie aż huczy na ten temat. Są niebezpieczne i mogą ugryźć człowieka! O tej porze roku szukają bezpiecznego i ciepłego miejsca do przezimowania – zdarza im się wybrać właśnie nasz dom lub mieszkanie.

„Jedną wywalą są trzy kolejne”, „Biegunowa, mnóstwo na balkonie, opalają się”, „Masakra jest nie idzie okna otworzyć bo wszędzie latają siadają chodzą po oknach aż strach” – piszą internauci.

Plaga dotknęła nie tylko nasze miasto. Chojnów, Złotoryja, Jawor, Zagrodno – w jednej z legnickich grup na Facebooku padają nazwy wielu miejscowości. Jak się okazuje nie tylko na Dolnym Śląsku.

„Jedną wywalą są trzy kolejne” – skarży się jedna z legniczanek. FOT. SPOTTED OGŁOSZENIA LEGNICA

Intruzi

– Biedronki azjatyckie są gatunkami inwazyjnymi i obcymi, które zagrażają niektórym naszym owadom – informują Lasy Państwowe. Azjatyckie biedronki mogą być groźne choćby dla tradycyjnych biedronek występujących dla nas do tej pory i budzących same dobre skojarzenia. – Biedronki azjatyckie nie są z przyrodniczego punktu widzenia specjalnie mile widziane w naszym otoczeniu – mówią leśnicy.

Groźne z dwóch głównych powodów:

  • Mogą ugryźć człowieka. Ugryzienia biedronek azjatyckich są bolesne i swędzące, a u osób uczulonych mogą wywołać reakcje alergiczne, takie jak pokrzywka, obrzęk, czy trudności w oddychaniu.
  • Wydzielają substancję, która może uczulać. W ślinie, krwi i na powierzchni ciała biedronek azjatyckich znajdują się alergeny, które mogą wywołać reakcję alergiczną u osób nadwrażliwych.

Jak uchronić się przed plagą

Aby zapobiec tej corocznej inwazji biedronek azjatyckich, wystarczy stosować w oknach moskitiery. To najlepszy sposób na uniknięcie obecności tych (i innych) owadów w domu – chociaż trzeba pamiętać, że mogą one wlecieć nawet przez chwilowo otwarte drzwi. Jeżeli jednak nie posiadacie na stanie takiej moskitiery, użyjcie olejków eterycznych – pomarańczowy, kamforowy i mentolowy są drażniące dla owadów. Nie będą lgnąć do pomieszczenia, w którym są one wyczuwalne.

Unikaj kontaktu

  • Jeśli zauważysz biedronkę azjatycką w pobliżu swojego domu, usuń ją delikatnie za pomocą pęsety.
  • Nie dotykaj biedronek azjatyckich, nawet jeśli są martwe.
  • Jeśli zostaniesz ugryziony przez biedronkę azjatycką, umyj miejsce ugryzienia wodą z mydłem.
  • Jeśli wystąpią objawy alergiczne, skonsultuj się z lekarzem.

REKLAMA

spot_img

Przeczytaj także

REKLAMA

spot_img

Nowe na stronie