Jawor: 91-letnia seniorka oszukana „na policjanta”

Ponad 13 tysięcy złotych straciła 91-letnia mieszkanka Jawora na skutek oszustwa metodą „na policjanta”. Policja nadal apeluje o zachowanie czujności.

W minionym tygodniu przestępcy znów podjęli próbę wyłudzenia pieniędzy metodą „na policjanta”. Ponad 13 tysięcy złotych straciła 91-letnia mieszkanka Jawora. Dzwoniący mężczyzna poinformował seniorkę, że jej syn spowodował wypadek drogowy i został zatrzymany przez policję. Oszust podał, że potrącona na przejściu dla pieszych kobieta jest w szpitalu w stanie krytycznym i walczy o życie. Aby „wyciągnąć” jej syna z aresztu polecono seniorce, by przekazała swoje oszczędności adwokatowi syna, który za chwilę przyjedzie do niej do domu. Pokrzywdzona uwierzyła oszustowi i będąc przekonaną, że w ten sposób pomoże synowi, przekazała oszustom ponad 13 tysięcy złotych. Fałszywy adwokat poinformował seniorkę, aby przez godzinę nie kontaktowała się z synem, ponieważ tyle czasu będą trwały czynności na policji. Po ponad godzinie 91-latka postanowiła zadzwonić do swojej córki i zapytać o sprawę dotycząca jej syna. Kiedy córka pokrzywdzonej zatelefonowała do swojego brata, okazało się, że mężczyzna jest w domu, a to co przekazał oszust było wyssane z palca.

Policjanci radzą, aby:
• bezwzględnie stosować zasadę ograniczonego zaufania,
• informować Policję o każdej próbie oszustwa pod numerem alarmowym 112,
• krytycznie podchodzić do każdego telefonu informującego o zdarzeniach i sytuacjach wymagających naszej pomocy finansowej,
• konsultować się z najbliższymi w przypadku kontaktu osoby potrzebującej naszych pieniędzy,
• potwierdzić lub zaprzeczyć zaistniałej sytuacji poprzez kontakt z osobą, która się do nas dodzwoniła, a w przypadku braku możliwości nawiązania takiego kontaktu, radzimy skontaktować się z innym bliskim członkiem rodziny,
• nie otwierać drzwi osobom nam nieznanym, tym bardziej, jeżeli przebywamy mieszkaniu lub domu samotnie,
• nie przekazywać osobom podającym się za funkcjonariuszy służb mundurowych żadnych środków pieniężnych i kosztowności,
• prosić o wylegitymowanie się osoby podającej się za funkcjonariusza – do czego każdy ma obowiązek – ze stopnia, imienia i nazwiska, miejsca pełnienia służby czy też identyfikatora kadrowego. Podane dane radzimy zapisać, aby następnie skontaktować się z daną instytucją w celu potwierdzenia, czy taka osoba faktycznie pełni w niej służbę.

REKLAMA

spot_img

Przeczytaj także

REKLAMA

spot_img

Nowe na stronie