Jeden z największych w Polsce psich parków powstanie w Legnicy? Tego chcą mieszkańcy!

DogoPulko – wybieg dla psów w Parku Bielańskim, który ma być jednym z największych psich parków w Polsce – to propozycja zgłoszona do Legnickiego Budżetu Obywatelskiego 2025. Niejedyna z myślą o czworonogach. Wśród projektów znalazły się także Psi Park – Legnicki Psinogród oraz Łapogród w Parku Miejskim.

DogoPulko usytuowany w Parku Bielańskim ma być jednym z największych psich parków w Polsce – o powierzchni ponad 7000 m kw. Mają się w nim znaleźć tory przeszkód, urządzenia do treningu i przestrzenie do wspólnej zabawy. – To miejsce nie tylko dla psów – również dla właścicieli, którzy mogą obserwować szczęśliwe ogony swoich pupili. Ten projekt to psie niebo na ziemi – napisali w uzasadnieniu autorzy projektu. Koszt inwestycji – to 750 tys. zł.

Druga „psia” propozycja to Legnicki Psinogród, który ma postać w obszarze nr 1 (północnym). Jego celem jest stworzenie przyjaznej i atrakcyjnej przestrzeni dla psów oraz ich właścicieli, która będzie sprzyjać zdrowiu, aktywności fizycznej i społecznej.  Park ma być podzielony strefy: rekreacyjną, szkoleniową oraz strefę spokoju dla psów. Projekt przewiduje m.in. instalację ogrodzenia, utworzenie alejek spacerowych oraz miejsc do zabawy i szkolenia z wykorzystaniem ekologicznych elementów i materiałów z recyklingu. Koszt zadania to 750 tys. zł.

Łapoogród w Parku Miejskim w Legnicy to kolejna propozycja z myślą o zwierzakach. Projekt zakłada zbudowanie ogrodzonego parku dla zwierząt, stworzenie placu gier i zabaw dla czworonogów wraz z torem przeszkód oraz oczywiście ławki, śmietniki i oświetlenie.
– Chcemy, żeby – wzorem zrealizowanych podobnych inwestycji i projektów LBO – park dla czworonogów stał się okazją do rewitalizacji całej najbliższej okolicy. Dzięki atrakcyjnej małej architekturze powstanie nowe miejsce spotkań dla wszystkich mieszkańców ze swoimi zwierzakami – napisali autorzy wniosku. Koszt – 750 tys. zł.

W tegorocznej edycji Legnickiego Budżetu Obywatelskiego mieszkańcy będą mogli wybierać spośród 53 projektów rekomendowanych do realizacji. Każdy z sześciu obszarów miasta otrzyma do dyspozycji 750 tysięcy złotych, co łącznie daje 4,5 miliona złotych na inicjatywy poprawiające życie mieszkańców.

Od 3 do 9 czerwca 2024 roku obywać się będzie kampania promocyjna, podczas której mieszkańcy będą mogli zapoznać się z propozycjami projektów oraz dowiedzieć się więcej o ich celach i założeniach.

Głosowanie odbędzie się w dniach od 10 do 24 czerwca 2024 roku. To wtedy mieszkańcy zdecydują, które z projektów zostaną zrealizowane w ramach Legnickiego Budżetu Obywatelskiego 2025.

Wszystkie projekty LBO 2025 tutaj

Przeczytaj także

Nowe na stronie