KGHM rusza z budową Hybrydowej Huty Legnica. Będą nowe miejsca pracy

Rozpoczyna się budowa Hybrydowej Huty Legnica. Nowy zakład produkować będzie miedź ze złomów dostarczanych do Polski z całej Europy i Stanów Zjednoczonych. Jak zapewnia departament komunikacji KGHM projekt nie zakłada redukcji zatrudnienia w istniejącej Hucie Miedzi Legnica. W hybrydowej hucie mają powstać nowe miejsca pracy.

Odpowiedzi KGHM na temat istniejących i nowych miejsc pracy są bardzo enigmatyczne. Wynika z nich jednak, że nie tylko zwolnień w Hucie Miedzi Legnica nie będzie, ale stan zatrudnienia zostanie zwiększony.

  • PulsLegnicy.pl: Czy obecni pracownicy HML utrzymają stanowiska?
  • KGHM: Projekt nie zakłada redukcji zatrudnienia.
  • PulsLegnicy.pl: Czy w związku z realizacją projektu powstaną nowe miejsca pracy?
  • KGHM: Tak, lecz częściowo wynikały będą ze zmian technicznych.

– Hybrydowa Huta Legnica to projekt o ogromnym potencjale, z którym wiążemy wiele planów rozwojowych – mówił Tomasz Zdzikot, prezes zarządu KGHM podczas tegorocznych obchodów Dnia Hutnika.

Ideą projektu Hybrydowej Huty Legnica jest wykorzystanie potencjału znajdującego się w złomach miedzi poprzez realizację założeń gospodarki o obiegu zamkniętym. Pozwoli to hucie na przetwarzanie materiałów pochodzących z recyklingu z możliwością przetopu własnych lub zewnętrznych koncentratów. Już dziś oddział jest liderem w KGHM w obszarze produkcji miedzi katodowej opartej o materiały wsadowe nie pochodzące ze źródeł pierwotnych (ruda). Miedź elektrolityczna w HML powstaje w 70 proc. z różnego rodzaju złomów.

Harmonogram zakłada rozpoczęcie projektu w 2023 roku. Zakończenie programu, czyli uzyskanie pełnych założonych zdolności produkcyjnych przewidziane jest na 2030 rok.

REKLAMA

spot_img

Przeczytaj także

REKLAMA

spot_img

Nowe na stronie