Klamka zapadła. Rada miejska podjęła uchwałę ws. podwyżki podatków

Od 1 stycznia 2024 r. w Legnicy będą obowiązywać nowe stawki podatków od nieruchomości. Na poniedziałkowej sesji przegłosowała je rada miejska. Będzie drożej, ale nie aż tak, jak chciał prezydent Tadeusz Krzakowski.

Prezydencki projekt uchwały zakładał 30-procentową podwyżkę podatku od nieruchomości dla przedsiębiorców. Miały one wzrosnąć z 25,74 zł do 33,10 zł za metr kwadratowy. Z kolei podatek od budynków mieszkalnych i ich części miał pójść w górę o 11 gr, z 0,89 zł do 1,00 zł za metr kwadratowy.

Poprawka PiS – podwyżka tak, ale łagodniejsza

– Nie byłoby 30-procentowej podwyżki podatku dla przedsiębiorców, gdyby przed rokiem rada miejska nie zamroziła stawek – tłumaczył się z niepopularnej propozycji prezydent Tadeusz Krzakowski wyliczając przy tym, że gra idzie o dodatkowe 14 mln zł do budżetu miasta (taka kwota miała wpłynąć do miejskiej kasy z tytułu wyższych podatków).

– Wałbrzych, Lubin, Głogów, Jelenia Góra. To tylko kilka przykładów miast, które mają maksymalne stawki – wyliczał gospodarz miasta. Radnych przekonał, ale tylko częściowo. Proponowana przez prezydenta wysokość podwyżek nie spodobała się nie tylko radnym Koalicji Obywatelskiej, ale również radnym Prawa i Sprawiedliwości.

Klub PiS zgłosił poprawki sprowadzające się do wprowadzenia wyższych podatków, ale z mniej dotkliwą podwyżką. Ostatecznie stanęło na tym, że od nowego roku przedsiębiorcy płacić będą 30,00 zł za mkw (16,5 proc.), natomiast podatek od nieruchomości mieszkalne wyniesie 0,95 zł za mkw (7 proc.).

Kto poparł podwyżkę, kto był przeciw

Przeciwko uchwale zagłosowała szósta radnych Koalicji Obywatelskiej: Arkadiusz Baranowski, Karolina Jaczewska-Szymkowiak, Aleksandra Krzeszewska, Łukasz Laszczyński, Piotr Niemiec i Jarosław Rabczenko. Maciej Kupaj wstrzymał się, a Jan Szynalski nie wziął udział w głosowaniu.

Za podwyżką ręce podnieśli wszyscy radni klubu prezydenckiego (Ignacy Bochenek, Wojciech Cichoń, Elżbieta Dybek, Ryszard Kępa, Sławomir Kozioł, Grażyna Pichla, Bogumiła Słomczyńska, Piotr Żabicki) i PiS (Jolanta Kowalczyk, Andrzej Lorenc, Zbigniew Rogalski, Joanna Śliwińska-Łokaj, Marta Wisłocka), a także radna niezrzeszona, regularnie głosująca po myśli prezydenta, Krystyna Barcik.

REKLAMA

spot_img

Przeczytaj także

REKLAMA

spot_img

Nowe na stronie