Kobiety w Radzie Miejskiej Legnicy. Silna reprezentacja! [ZDJĘCIA]

Inauguracyjna sesja Rady Miejskiej Legnicy. FOT. RED

Jedenaście z 23 mandatów w Radzie Miejskiej Legnicy sprawować będą kobiety. To o dwa więcej niż w zakończonej kadencji 2018 – 2024 i o sześć w stosunku do kadencji 2014 – 2018.

W wyniku wyborów 7 kwietnia 2024 roku panie zdobyły dziesięć z 23 mandatów, o jeden więcej niż poprzedniej kadencji 2018 – 2024. Ten „stan posiadania” jednak się powiększy, bo mandat wygasł prezydentowi Maciejowi Kupajowi. W radzie zastąpi go Radosława Janowska-Lascar.

To również do kobiety należał najlepszy wynik w wyborach. Najwyższe poparcie otrzymała Aleksandra Krzeszewska zdobywając 2121 głosów. Fenomen polegał na tym, że był to wynik lepszy od – ubiegającego się także o mandat radnego – kandydata na prezydenta Macieja Kupaja, który w wyborach do rady uzyskał 1977 głosy, o 144 głosy mniej od Aleksandry Krzeszewskiej.

Wśród pań, które zdobyły mandaty, sześć to debiutantki: Bogumiła Wszelaka, Katarzyna Odrowska, Jolanta Rabczenko, Urszula Juchnik-Pogorzelska, Laura Mucha oraz Radosława Janowska-Lascar. Pięć pełniło już tę funkcję w poprzedniej kadencji. To Aleksandra Krzeszewska, Karolina Jaczewska-Szymkowiak, Joanna Śliwińska-Łokaj, Jolanta Kowalczyk i Marta Wisłocka.   

Przewodniczącą rady także jest kobieta. Została nią Karolina Jaczewska-Szymkowiak, a wiceprzewodniczącą Joanna Śliwińska-Łokaj. Jedynym mężczyzną w prezydium jest Piotr Niemiec.

Zobacz zdjęcia – kliknij kolejną cyfrę

Przeczytaj także

Nowe na stronie