Koleje Dolnośląskie świętują – zobaczcie zdjęcia z urodzinowej gali

FOT. RED

14 grudnia 2008 r. o godzinie 4:15 rano, w swój dziewiczy rejs z Kłodzka do Legnicy wyruszył pierwszy pociąg Kolei Dolnośląskich. Na dwa dni przed 15. urodzinami spółki w Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy miała miejsce uroczysta gala.

– Mając kilkudziesięciu pracowników i pięć pojazdów szynowych zaczęliśmy jeździć z Legnicy do Międzylesia. Mając , ruszyliśmy z Wałbrzycha do Kłodzka i z Wrocławia do Trzebnicy. Po roku dojechaliśmy do Zgorzelca, Lwówka Śląskiego i Jeleniej Góry. Po dwóch latach do Żar. Dziś nasza załoga liczy ponad 1000 pracowników, jeździmy 80 szynobusami i zbliżamy się do 20 mln przewiezionych pasażerów rocznie. Kiedyś marzyliśmy o Świnoujściu, do którego pojechaliśmy w tym roku. Teraz nie boimy się marzyć o Warszawie, Zakopanem i Giżycku – mówił podczas wtorkowej gali Damian Stawikowski, prezes Kolei Dolnośląskich.

O 15 latach Kolei Dolnośląskich i planach na przyszłość mówili też wiceprezesi spółki, Wojciech Zdanowski i Witold Lech Idczak. Usłyszeliśmy deklaracje, że w 2024 r. żółto-białe pociągi pojadą do Zielonej Góry, a potem przyjdzie czas na ekspansję w kierunku Opola.

W legnickim teatrze nie zabrakło oczywiście znamienitych gości.

– Zaczynaliście od kilku pociągów i połączeń, a dziś wozicie miliony pasażerów nowoczesnymi składami. Dolny Śląsk może być dumny z samorządowego przewoźnika. To efekt pracy kolejnych zarządów województwa i Kolei Dolnośląskich. Przecież kilka pokoleń Dolnoślązaków nie widziało pociągów w swoich miejscowościach. To się bardzo zmieniło – mówił Tymoteusz Myrda, członek zarządu województwa odpowiedzialny za transport.

Wśród gości wtorkowej gali byli m.in. uznawani za chrzestnych Kolei Dolnośląskich, Agnieszka Zakęś, dyrektor departamentu infrastruktury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego oraz wspomniany już Wojciech Zdanowski, który w zarządzie KD zasiada od powstania spółki. Obecni byli też byli wiceprezesi marszałkowskiego przewoźnika, Genowefa Ładniak i Piotr Rachwalski, a także przedstawiciele firm z branży kolejowej oraz władz Legnicy i powiatu legnickiego.

Momentem kulminacyjnym gali było nadanie przez zarząd województwa Kolejom Dolnośląskim sztandaru. Symboliczne gwoździe w drzewce na Scenie im. Ludwika Gadzickiego wbił wicemarszałek Tymoteusz Myrda z pomocą członków zarządu kolejowej spółki.

Zdjęcia z gali KD – kliknij następną cyfrę

Przeczytaj także

Nowe na stronie