Komitet Bartłomieja Rodaka odkrył wyborcze karty [PEŁNE LISTY]

Bartłomiej Niebudek, Zbigniew Brzeziński, Bartłomiej Rodak i Benedykt Ksiądzyna – to liderzy list obywatelskiego komitetu LEGNICA OD NOWA w zbliżających się kwietniowych wyborach do rady miejskiej.

Bartłomiej Niebudek – „jedynka” w okręgu nr 1 (Złotoryjska, Jaworzyńska) to właściciel znanej legnickiej pracowni architektonicznej. Z kolei lider listy w okręgu nr 2 (Centrum, Fabryczna), Zbigniew Brzeziński jest konserwatorem zabytków, właścicielem cenionej w całej Polsce pracowni witrażowniczej. Z pierwszego miejsca na os. Kopernika (okręg nr 3) o mandat radnego powalczy Bartłomiej Rodak, który ubiega się również o urząd prezydenta Legnicy. Na Piekarach zaś (okręg nr 4) listę otwiera Benedykt Ksiądzyna, szanowany pedagog, muzyk, wieloletni dyrygent Legnickiej Orkiestry Symfonicznej.

– Wystawiamy drużynę złożoną z reprezentantów różnych legnickich środowisk. To nauczyciele, ludzie kultury, sportowcy, studenci, urzędnicy, przedsiębiorcy. Na naszych listach sporo jest ludzi młodych i w średnim wieku, ale też i doświadczonych życiowo i zawodowo. Łączy nas idea odnowy Legnicy i lokalny patriotyzm – mówi Bartłomiej Rodak.

– Legnica wymaga zmian praktycznie we wszystkich obszarach codziennego funkcjonowania. Legnica OD NOWA to nie tylko nazwa komitetu, to projekt głębokich przemian w naszym mieście, których konieczność dostrzegają chyba już wszyscy – dodaje kandydat na prezydenta miasta.

Podczas środowej konferencji prasowej komitet LEGNICA OD NOWA nie tylko zaprezentował liderów list, ale przedstawił również kilka propozycji programowych.

Bezpłatna komunikacja

Bartłomiej Rodak ogłosił, że jeśli wygra wybory, wprowadzi w Legnicy bezpłatną komunikację miejską.

 – Dla wszystkich pasażerów autobusów MPK, a nie tylko dla tych zameldowanych w Legnicy – podkreślił.

Powołując się na doświadczenia miast, które autobusy za 0 zł już mają, Rodak wyliczał zalety takiego rozwiązania: dwukrotny wzrost liczby pasażerów, niższa emisja zanieczyszczeń, mniejsze korki na ulicach.

 – Czas już skończyć z powielaniem mitów na temat kosztów bezpłatnej komunikacji. Biorąc pod uwagę wielomilionowe dotacje do MPK z budżetu miasta i dochody ze sprzedaży biletów, kosztować będzie ona niewiele więcej niż dziś – podkreśla Rodak.

 Drogi bez dziur, basen i hala

Bartłomiej Niebudek zapowiedział przeprowadzenie audytu przez zewnętrzną firmę dot. stanu legnickich dróg i opracowanie na jego postawie programu ich remontów. LEGNICA OD NOWA ma też swoje propozycje dot, infrastruktury sportowej. Komitet proponuje powrót do zarzuconej przed laty koncepcji budowy basenu przy Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących. Komitet Rodaka ma też pomysł na halę widowiskowo-sportową.

Bartłomiej Niebudek

– 12 lat temu powstał projekt budowy centrum sportowego przy Collegium Witelona złożonego z basenu i hali sportowej. Porozumienie w tej sprawie zawarło miasto, uczelnia, Polski Komitet Olimpijski i Związek Piłki Ręcznej w Polsce. Ten projekt należy wskrzesić, tym bardziej, że stwarza on możliwość pozyskania dofinansowania zewnętrznego na jego realizację – mówi Niebudek.

Więcej pieniędzy dla policji, monitoring

– Legnica od lat plasuje się w ogonie rankingów bezpieczeństwa. W najnowszym zestawieniu na 100 miast zajmuje czwarte miejsce od końca – mówi Zbigniew Brzeziński, lider listy w okręgu nr 2.

Zbigniew Brzeziński

Komitet LEGNICA OD NOWA chce poważnych inwestycji w miejski monitoring i zwiększenia finansowania policji. Niewykluczone, że kosztem straży miejskiej, której funkcjonowanie w Legnicy pozostawia sporo do życzenia. Formację tę mają czekać głębokie zmiany organizacyjne.

Podwyżki dla nauczycieli, drugie życie dla „Ogniska”

– Legniccy nauczyciele powinni i mogą zarabiać więcej – przekonuje Benedykt Ksiądzyna, na co dzień pracujący w Zespole Szkół Muzycznych. – Samorząd może podnieść pedagogom dodatek motywacyjny i do tego będziemy dążyć w nowej radzie miejskiej – dodaje.

Ksiądzyna ogłosił też, że jednym z priorytetów dla komitetu  LEGNICA OD NOWA będzie remont dawnego kina „Ognisko”.

 – Dziś jesteśmy kulturalną pustynią. W Legnicy nie ma ani jednej sali, w której można zorganizować poważny koncert. Jeździmy do Wrocławia, Jeleniej Góry lub Wałbrzycha. Tymczasem nasze „Ognisko” popada w coraz większą ruinę – rozkłada ręce legnicki dyrygent.

Pod zdjęciem kompletne listy komitetu LEGNICA OD NOWA.

Benedykt Ksiądzyna

Okręg nr 1 (Złotoryjska/Jaworzyńska)

1. Bartłomiej Niebudek

2. Sandra Siczek

3. Radosław Filipek

4. Kaja Szewc

5. Mateusz Pfeiffer

6. Grzegorz Macała

7. Ewa Stanecka-Spuła

Okręg nr 2 (Centrum)

1. Zbigniew Brzeziński

2. Jagoda Nowacka

3. Anna Drewniak

4. Paweł Płócienniczak

5. Marzena Wasilewska

6. Dariusz Krawczyk

7. Robert Lada

8. Paweł Żabicki

Okręg nr 3 (os. Kopernika)

1. Bartłomiej Rodak

2. Andrzej Mieloch

3. Iwona Kowalczyk

4. Agnieszka Adach

5. Julita Lichosyt

6. Tomasz Dąbrowski

7. Przemysław Paryś

8. Anna Kalińska

Okręg nr 4 (os. Piekary)

1. Benedykt Ksiądzyna

2. Paweł Pęczkowski

3. Agnieszka Pasternak

4. Piotr Szuman

5. Magdalena Ejsmont

6. Andrzej Cieniuch

7. Iwona Sygut

8. Agata Kanas-Pastwa

Przeczytaj także

Nowe na stronie