spot_img

Koniec strajku. Będą podwyżki w MOPS i DPS w Legnicy

400 zł brutto od stycznia tego roku, kolejne 200 zł od lipca i 200 zł od stycznia 2024 roku – to podwyżki, które wynegocjowali pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej i Domów Pomocy Społecznej w Legnicy. Porozumienie pomiędzy władzami miasta i „Solidarnością” MOPS podpisane zostało dziś ok. 15.00 w legnickim Ratuszu

– Postulowane przez nas podwyżki były wyższe, ale na tym polega kompromis, by umieć spotkać się w połowie drogi. Uznaliśmy za satysfakcjonującą ustaloną kwotę podwyżek. To w sumie 800 zł w ciągu roku wzrostu pensji zasadniczej, a wraz  z dodatkami będzie to kwota wyższa. Skala podwyżek wyniesie łącznie ponad 20 proc. w stosunku do tego, co mamy dziś. Gdyby nie strajk nie byłoby mowy o takim wzroście wynagrodzeń – mówi portalowi PulsLegnicy.pl Aneta Mazur, przewodnicząca NSSZ „Solidarność” w MOPS w Legnicy.

Treść porozumienia – co do meritum – było uzgodniona już w środę. Dlaczego więc potrzebne były dwa kolejne dni, by zawrzeć porozumienie?

Prezydent Tadeusz Krzakowski mówił o kwestiach redakcyjnych, strona związkowa o rozbieżnościach dotyczących szczegółów, które mają istotne znaczenie dla pracowników.

– Stoimy na tym samym stanowisku, co przedstawiciele MOPS i DPS, że te rozbieżności nie mają już znaczenia, skoro porozumienie zostało zawarte – powiedział nam Piotr Seifert, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Legnicy.

Porozumienie oznacza, że od poniedziałku miejskie żłobki zostaną otwarte, w pełnym wymiarze pracować będzie MOPS, a seniorzy objęci opieką Domu Pomocy Społecznej otrzymają posiłki.

Pracownicy DPS oraz Schroniska dla Bezdomnych i Domu Samotnej Matki z Dzieckiem już od soboty będą pracować normalnie.

Strona związkowa w stosunku do przedstawianych wcześniej żądań zdecydowała się na znaczne ustępstwa. Przypomnijmy postulowano o podwyżkę w wysokości 1600 zł brutto – 1200 zł z wyrównaniem od stycznia 2022 r. oraz 400 zł od stycznia 2023 dla każdego zatrudnionego w MOPS i DPS.

spot_img

Przeczytaj także

Nowe na stronie