REKLAMA

spot_img

Korzystaj z pogody. Wybierz się na spacer

Ostatni weekend października był rekordowo ciepły – miejscami temperatura przekraczała 20 stopni. Tak wysokich wartości o tej porze roku nie było od ponad 20 lat. Zdaniem synoptyków tej jesieni czeka nas jeszcze sporo ciepłych dni. Wykorzystajmy ten czas na spacery, szczególnie, że taki sposób aktywności ma wiele korzyści. Zobacz czy na pewno wiesz o wszystkich.

pacery w okresie jesiennym są ważne szczególnie ponieważ budują naszą odporność a także poprawiają samopoczucie, które często obniża się na wskutek braku dostępu do odpowiedniej ilości naturalnego słońca. Podczas spaceru w organizmie wydzielają się endorfiny, co wpływa na codzienne samopoczucie i zwiększa poziom zadowolenia z życia. Zobacz jakie jeszcze korzyści przynoszą codzienny spacer.

Obniża stres 

Chodzenie obniża poziom kortyzolu w naszym organizmie, a co za tym idzie – obniża się poziom odczuwanego stresu. Badacze z Uniwersytetu Michigan (USA) wykazali tymczasem, że najefektywniejszą dawką jest 20-30-minutowe spacerowanie lub przesiadywanie na łonie natury. Ten okres wystarcza, by stężenie kortyzolu – hormonu stresu – znacząco spadło.

Poprawia jakość snu

Spacer przed snem to aktywność, która rozrusza nasz mięśnie i dotleni organizm, co również ułatwia zapadnięcie w głęboki sen. 

Wspomaga  trawienie

Szczególnie, jeżeli zdecydujemy się na spacer po jedzeniu. Ruch poprawia bowiem perystaltykę jelit, dzięki temu ograniczamy wzdęcia, gazy, zatwardzenia i niestrawności w organizmie. Badacze z Houston Methodist Hospital przekonują także że wystarczy przespacerować się 2-5 minut po posiłku, by zmniejszyć poziom cukru we krwi, a spadek glukozy zmniejsza ryzyko cukrzycy typu drugiego oraz pomaga dużo szybciej spalać tkankę tłuszczową. Poobiedni spacer poprawia też działanie insuliny w organizmie, obniża ryzyko wrzodów żołądka, zgagi, czy IBS czyli problemów z układem pokarmowym nawet w dolnej jego części. Wreszcie – spacer po jedzeniu obniża ciśnienie.

Zmniejsza ból

Badania dowodzą, że chodzenie ma nie tylko pozytywny wpływ na nasze ciało, ale ma także właściwości lecznicze. Spacery wzmacniają produkcję naturalnych hormonów uśmierzających ból w naszym organizmie – opioidów. Naukowcy z Baylor College of Medicine w Teksasiem przeanalizowali wyniki wieloletniego badania obserwacyjnego o nazwie Osteoarthritis Initiative, w którym ponad 1200 uczestników ze zwyrodnieniem stawu kolanowego samodzielnie raportowało ilość czasu i częstotliwość chodzenia (traktowanego jako forma treningu). Okazało się, że osoby, które regularnie chodziły w celach treningowych, miały o 40 proc. mniejsze ryzyko częstych bólów kolana w porównaniu z osobami, które nie odbywały regularnych spacerów.

Wspiera odchudzanie 

Spacer to alternatywa dla biegania w celu zrzucenia zbędnych kilogramów. Przeciętnie, podczas godzinnego spaceru w średnim tempie można spalić od 200 do 500 kalorii. Na bieganie nie każdy może sobie pozwolić, ale już spacerowanie jest bezpieczne. Poza tym zmuszanie się do biegania, choć nigdy tego nie lubiliśmy, nie da oczekiwanych efektów i będzie wyłącznie zniechęcało do treningów. Warto więc próbować i doświadczać różnych form aktywności. Pamiętaj, że każdy ruch spala tkankę tłuszczową. Jednak, aby spacer wspomagał odchudzanie musi być energiczny,  tak aby pracowały różne partie mięśni. 

Poprawia gęstość kości

Wraz z wiekiem nasze kości tracą gęstość, jednak regularne spacery powodują, że schorzenia takie jak np. osteoporoza, występują rzadziej. Spacery poprawiają również postawę i stabilizują cały organizm, co jest szczególnie ważne w przypadku seniorów.

Wzmacnia mięśnie  

Codzienny spacer usprawnia mięśnie i kości nóg, poprawia stabilność bioder, pleców, karku. Wzmocnienie mięśni odcinka lędźwiowego sprawi, że będziesz mieć dużo mniej bólów w dolnej części kręgosłupa w tzw. krzyżu.

Dotlenia mózg 

Spacerowanie powoduje, że lepiej oddychamy a mózg dużo lepiej pracuje. Badacze z Uniwersytetu z Illinois w Stanach Zjednoczonych przeprowadzili badania, z których wynika, że już dwudziestominutowe spacerowanie poprawia zdolności intelektualne. Dotlenia i relaksuje mózg, dostarcza mu nowych bodźców i polepsza przepływ krwi, co z kolei ułatwia przyswajanie endorfin. Codziennie spacerowanie poprawia koncentrację, pamięć i przetwarzanie informacji.
Pamiętajmy jednak, że aby spacery dawały nam wymierne korzyści ważna jest systematyczność. Gdy spacerowanie przerodzi się w nawyk ruch zacznie sprawiać nam radość, poczujemy się lepiej pod względem fizycznym i psychicznym, a nasza sylwetka będzie się lepiej prezentowała.

REKLAMA

spot_img

Przeczytaj także

REKLAMA

spot_img

Nowe na stronie