REKLAMA

spot_img

Kościół Mariacki – perełka, którą Legnica może się chwalić na całym świecie

1 maja rusza sezon turystyczny w kościele Marii Panny. To najstarsza budowla sakralna w Legnicy oraz jedna z najstarszych na Dolnym Śląsku. To właśnie na kościelnej wieży zlokalizowany jest najatrakcyjniejszy punt widokowy w mieście.

W tym roku sezon turystyczny w kościele Mariackim potrwa od 1 maja do 29 września. Zwiedzanie świątyni i wejście na wieżę widokową możliwe będzie w środy, czwartki i piątki w godz. 11:00-16:00 raz w soboty i niedziele w godz. 13:00-18:00. Za bilet wstępu, a w zasadzie cegiełkę zapłacimy 4 zł (dzieci, uczniowie, studenci) oraz 10 zł (dorośli). Warto zaznaczyć, że tak jak w latach ubiegłych, całkowity dochód z cegiełek przeznaczony zostanie na Fundusz Renowacji Kościoła.

Widok z wieży zapiera dech w piersiach

Monumentalna świątynia jest punktem obowiązkowym na turystycznej mapie Legnicy. Kościół Mariacki posiada różnorodny i bogaty wystrój, neogotycki ołtarz, drewnianą XIX-wieczną ambonę, XVIII-wieczne organy oraz unikatową galerię witraży, przedstawiających zarówno sceny biblijne, jak i sceny z historii Śląska i Legnicy.

Od lat niesłabnącą popularnością cieszy się punkt widokowy zlokalizowany na wieży południowej kościoła. Wejście na nią nie należy do łatwych wyzwań, ale za to roztaczająca się z niej panorama Legnicy z pewnością rekompensuje trud pokonania wąskich i krętych schodów, w początkowej fazie wspinaczki – betonowych, a potem już drewnianych.

W ubiegłym roku kościół Mariacki przyjął ponad 6 tys. zwiedzających.

– Mimo że nasza świątynia to prawdziwa dolnośląska perełka, od dworca kolejowego oddalona raptem kilka minut pieszo, to trudno nie odnieść wrażenia, że nie jest dobrze promowana poza Legnicą. Liczymy jednak, że w tym roku odwiedzi nas większa liczba turystów z Polski i zagranicy – mówi ksiądz Jerzy Gansel, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Legnicy.

– Wpływy z sezonu turystycznego mają dla parafii znaczenie, bo renowacja kościoła pochłania ogromne pieniądze – dodaje ksiądz Jerzy Gansel.

Parafia szuka grantów na ratowanie zabytku

W latach 2010-2015 dzięki solidnemu zastrzykowi gotówki z budżetu państwa wzmocnione zostały fundamenty pod kościelnymi wieżami. Przed kilkoma laty udało się dokonać renowacji ławek, którą sfinansował KGHM. Samorząd znalazł z kolei pieniądze na system przeciwpożarowy. W tym roku ruszyć ma nareszcie długo wyczekiwany remont elewacji południowej, której stan techniczny pozostawia wiele do życzenia. Parafia pozyskała na ten cel rządową dotację w wysokości 490 tys. zł. Ale, jak zaznacza proboszcz Gansel, to tylko kropla w morzu potrzeb. Parafia pisze więc kolejne wnioski o granty, m.in. do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

To stąd książę Henryk Pobożny ruszył na bitwę

Pierwsza wzmianka o kościele Mariackim pochodzi z 1192 r. To właśnie z niego, według kronikarza Jana Długosza, w 1241 r. książę Henryk Pobożny wyruszył na bitwę pod Legnicą. W XIV i XIX wieku kościół trawiły pożary. Za każdym razem szybko był jednak odbudowywany. Od 1522 r., kiedy wygłoszone zostało tu pierwsze ewangelickie kazanie na Śląsku, kościół Marii Panny nieprzerwanie służy ewangelikom. Na początku XX wieku świątynia przeszła przebudowę, a w uroczystości przekazania jej parafii ewangelicko-augsburskiej udział wziął sam cesarz Wilhelm II.

Legnicka parafia jest jedną z 12 ewangelickich parafii na Dolnym Śląsku. Obecnie liczy nieco ponad setkę wiernych. Nabożeństwa w kościele Mariackim odprawiane są w każdą niedzielę o godz. 9:30.

Przeczytaj także

Nowe na stronie