spot_img

Kradzionym autem uciekali przez dwa powiaty. Legniczanina i jego kompanów zatrzymano w policyjnym pościgu  

Policyjny pościg przez dwa powiaty, w który zaangażowani byli funkcjonariusze z dwóch miast zakończył się sukcesem. Sprawcy uciekali przywłaszczonym samochodem, celując do mundurowych z przedmiotu wyglądającego jak pistolet. Zatrzymani to legniczanin oraz mieszkaniec i mieszkanka Lubina. O ich dalszym losie zadecyduje sąd.

Dyżurny rawickiej jednostki policji otrzymał zgłoszenie, że kobieta, która przed kilkoma tygodniami przywłaszczyła sobie pojazd marki Dacia Duster należący do jednej ze szczecińskiej wypożyczalni, aktualnie znajduje się w Rawiczu. Z informacji wynikało również, że może ona być w towarzystwie dwóch mężczyzn – informuje portal lubin.pl

Podjęli pościg

– Dyżurny natychmiast poinformował o tym fakcie patrole i po chwili otrzymał komunikat od funkcjonariuszy ruchu drogowego, że podjęli pościg za wskazanym pojazdem, który nie zatrzymał się im do kontroli drogowej i ucieka drogą S5 w kierunku Leszna. Policjanci potwierdzili, że w pojeździe znajduje się kobieta oraz dwóch mężczyzn i samochodem kierował jeden z nich – informuje  asp. sztab. Beata Jarczewska, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Rawiczu.

– W czasie trwania pościgu kierowca nie reagował na sygnały świetlne i dźwiękowe, omijał pasem zieleni radiowóz, który zajeżdżał mu drogę. Policjanci realizujący pościg widzieli również jak pasażer siedzący na tylnym siedzeniu dacii wychylił się przez otwarte okno i skierował w ich stronę przedmiot przypominający krótką broń – dodaje rzeczniczka.

Porzucone auto

Pościg był kontynuowany przez cały czas, rawiccy policjanci wiedzieli, że będą mieli wsparcie funkcjonariuszy z Leszna. W Augustowie sprawcy porzucili auto, wyskakując z niego podczas jazdy. Pojazd poruszał się krótką chwilę samoczynnie, po czym zatrzymał się na barierkach ochronnych. Policjanci rozpoczęli pościg pieszo. Poszukiwania trwały na terenie Leszna, funkcjonariusze tej jednostki doskonale znali topografię miejsca i mimo, że każdy ze sprawców uciekła w innym kierunku szybko zostali zatrzymani.

Legnicko-lubiński team

Ujęci sprawcy to 24-latka oraz 28-latek z Lubina oraz 19-letni mieszkaniec Legnicy.

Okazało się, że kobieta na początku lipca w wypożyczalni w Szczecinie wynajęła na 5 dni Dacie Duster, ale go nie zwróciła.

Jak przyznała 24-latka, wspólnie ze swoim 29-letnim chłopakiem i jego młodszym kolegą podróżowali po całej Polsce. Do Rawicza przyjechali z powodów rodzinnych, jednak nie spodziewali się takiego obrotu sprawy.

Rawiccy funkcjonariusze przedstawili zatrzymanym szereg przestępstw i wykroczeń ponieważ okazało się, że mają oni sporo na sumieniu.

Długa lista zarzutów

– 24-latka usłyszała zarzut przywłaszczeniu pojazdu Dacia Duster oraz podrobienia podpisu na dokumentach. Kobieta również okłamała policjantów, podając dane osobowe swojej siostry. Myślała, że w ten sposób uniknie konsekwencji odbycia bezwzględnej kary za wcześniejsze przewinienia, za które była poszukiwana.

Okazało się również, że opisywana grupa ma na koncie więcej przestępstw. Na jednej z rawickich stacji paliw zatankowali auto za ponad 250 zł i nie zapłacili za paliwo. Monitoring zarejestrował, że wówczas kierowała samochodem 24-latka, której cofnięto uprawnienia, za co usłyszała kolejny zarzut. Wiadomo też, że ten sam skład osób ukradł alkohol za ponad 270 zł w jednym z rawickich marketów. W tym samym dniu dokonali oni również kradzieży alkoholu na terenie miejscowości Sławy za ponad 600 zł.

19-latek z Legnicy odpowie za przestępstwo z art. 224 kodeksu karnego. Swoim zachowaniem tj. kierując przedmiot przypominający broń, zmusił policjanta do zaniechania prawnej czynności służbowej. Mężczyzna ten odpowie także za współudział w powyższych kradzieżach.

29-latek stanie przed sądem za ucieczkę i niezatrzymanie się do kontroli drogowej, co w myśl przepisów jest przestępstwem. Odpowie również za spowodowanie zagrożenia w ruchu drogowym i kierowanie pojazdem bez wymaganych uprawnień. Nie uniknie też kary za kradzieże paliwa i alkoholu, jakich dokonywał ze swoimi znajomymi.

24-latka i 19-latek bezwzględnie trafią do więzienia. Oboje figurują w policyjnym systemie jako osoby poszukiwane do odbycia kary za wcześniejsze przewinienia.

Niewykluczone, że zatrzymane osoby mają na swoim koncie inne przestępstwa lub wykroczenia, co w najbliższym czasie sprawdzi policja.

spot_img

Przeczytaj także

Nowe na stronie