spot_img

Królowa „Satyrykonu” Elżbieta Pietraszko drugi rok z rzędu kandydatką do Nagrody Miasta Legnicy

Po raz drugi – bo w ubiegłym roku radni zdecydowali o nieprzyznawaniu tego wyróżnienia i przekazaniu pieniędzy uchodźcom z Ukrainy. Chodziło o regulaminowe 20 tys. zł dla dwóch laureatów tego wyróżnienia. Wraz z wnioskiem o nagrodę dla Elżbiety Pietraszko „poległy” cztery inne. – Złożone w ubiegłym roku wnioski nie będą rozpatrywane. Trzeba je złożyć ponownie – powiedział nam Piotr Seifert, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Legnicy.

Ponownie z wnioskiem o uhonorowanie Elżbiety Pietraszko, której wkład w markę Legnicy w kraju i na świecie jest nie do przecenienia, wystąpił klub Koalicji Obywatelskiej w Radzie Miejskiej Legnicy.  

– Ta kandydatura się przecież nie zdeaktualizowała. W ubiegłym roku poparło ją blisko pól tysiąca legniczan i pięć stowarzyszeń. I my się pod nią podpisujemy, dlatego złożyliśmy wniosek – mówi Jarosław Rabczenko, przewodniczący klubu radnych KO.

– Powróciła nadzieja na godne i należne uhonorowanie Królowej „Satyrykonu” – napisał dziś na Facebooku Grzegorz Żurawiński, dziennikarz i działacz społeczny, który w ubiegłym roku złożył wniosek do „Nagrody Miasta Legnicy” dla Elżbiety Pietraszko w imieniu osób, które wsparły go indywidualnie oraz stowarzyszeń: „Przyjaciół Sztuki w Legnicy”, “Teatru Niezbędnie Potrzebnego”, Towarzystwa Miłośników Legnicy PRO LEGNICA, Towarzystwa Miłośników Twórczości Zofii Kossak oraz Stowarzyszenia Kobiet “Babiniec” w Legnicy.

Legnicki i międzynarodowy „Satyrykon” to Opus Magnum jednej skromnej i pracowitej kobiety, połączenie pracy zawodowej, pasji i działalności społecznej Elżbiety Pietraszko, dzięki której skromne lokalne wydarzenie sprzed lat stało się pierwszym i jedynym miejscem dorocznych spotkań twórców polskiej satyry, a po latach jednym z najważniejszych artystycznych konkursów satyrycznych na świecie. Prestiż wydarzenia poświadczają: plakietka Grand Prix przyznana przez amerykańskie pismo „Witty World”, jak również maksymalna nota „5 gwiazdek” przyznana przez FECO (Federacja Organizacji Rysowników). Zmieniały się instytucje organizujące to wydarzenie jednak w każdej osobą odpowiedzialną za jego trwanie i rozwój była Elżbieta Pietraszko pracując kolejno w Wojewódzkim Domu Kultury, Centrum Sztuki – Teatr Dramatyczny oraz – aż do emerytury – w Legnickim Centrum Kultury. Co roku na „Satyrykon” wpływają tysiące prac kilkuset autorów z kilkudziesięciu krajów świata. Dzięki pomysłowi, inicjatywie i mrówczej wieloletniej pracy Elżbiety Pietraszko legnicki „Satyrykon” stworzył wspaniały zbiór prac podarowanych przez autorów z Polski, Europy, Azji, obu Ameryk i Australii – napisano w uzasadnieniu wniosku w ubiegłym roku.

Dziś minął termin składania wniosków o przyznanie przez Radę Miejską Legnicy tytułu Honorowego Obywatela Miasta, Nagrody Miasta oraz odznaki Zasłużony dla Legnicy za 2023 r. Wkrótce poznamy wszystkie kandydatury.

spot_img

Przeczytaj także

Nowe na stronie