Krzakowski wyznaczył swojego następcę? Legnica cała w plakatach

Wiosną 2024 r. czekają nas wybory samorządowe. Czy na urzędzie prezydenta Legnicy czeka nas szósta kadencja Tadeusza Krzakowskiego? Pewności nie ma, bo 67-letni samorządowiec wciąż nie ogłosił, że wystartuje w wyborach. Nie dziwi zatem, że nawet w jego otoczeniu stawia się pytanie: kto po Krzakowskim?

Jeszcze przed rokiem głównym bohaterem zakulisowych typów był Krzysztof Duszkiewicz, obecny zastępca Tadeusza Krzakowskiego, bardzo aktywny w mediach społecznościowych. Mniej poważnie należało traktować namaszczenie Zbigniewa Rutki, wieloletniego dyrektora wydziału sportu w urzędzie miasta czy Jakuba Należnego, byłego już prezydenckiego pełnomocnika ds. młodzieży.

Z gabinetu rzecznika do gabinetu prezydenta?

Na kilka miesięcy przed wyborami giełdę nazwisk następców Tadeusza Krzakowskiego rozbił Tomasz Strojek, od 2018 r. sprawujący, zresztą z powodzeniem, sprawujący funkcję Miejskiego Rzecznika Praw Konsumentów. Od kilku dni zerka on na legniczan prawie z wszystkich przystanków MPK, a także wielu billboardów. Formalnie mamy do czynienia z kampanią rzecznika przestrzegającą przed oszustwami w internecie. Jej rozmach daje jednak sporo do myślenia.

47-letni Tomasz Strojek to jest prawnikiem z politycznym doświadczeniem. W połowie minionej dekady zaangażował się w tworzenie lokalnych struktur Nowoczesnej. W 2015 r. startował z listy tego ugrupowania w wyborach do Sejmu. Mandatu jednak nie zdobył. Z kolei w 2020 r. bez powodzenia walczył o mandat w radzie miejskiej z listy komitetu Tadeusza Krzakowskiego.

Prawie trzy dekady na urzędzie?

67-letni Tadeusz Krzakowski rządzi Legnicą od 29 lipca 2002 r. Jeśli w 2024 r. wygra wybory po raz szósty (triumfował w 2002, 2006, 2010, 2014 i 2018), Legnicą rządzić będzie aż do 2029 r. – na kolejną reelekcję nie pozwala już ustawa. Na polityczną emeryturę odejdzie więc po 27 latach prezydentury.

Kilka pokoleń legniczan nie pamięta już czasów, kiedy miastem rządził ktoś inny. Warto więc wspomnieć, że w czasach III RP poprzednikami Krzakowskiego w gabinecie na drugim piętrze Ratusza byli: Ryszard Kurek (1995-2002), Ryszard Badoń (1994-1995), Edward Jaroszewicz (1991-1994) i Tadeusz Pokrywka (1990-1991).

Przeczytaj także

Nowe na stronie