REKLAMA

spot_img

Kultowy legnicki „Ekonom” popada w ruinę. Remontu na razie nie będzie

Decyzją Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego już w 2018 roku z użytkowania wyłączono II piętro budynku i strych. Ponieważ uczniowie przestali się mieścić część klas „tymczasowo” przeniesiono do budynku po byłym gimnazjum nr 5 przy ul. Chojnowskiej. „Tymczasowo” trwa już piąty rok i jeszcze potrwa.

Po decyzji inspektora nadzoru budowlanego w budżecie miasta zabezpieczono 100 tys. zł na opracowanie dokumentacji technicznej remontu. Od tego czasu nic się jednak nie wydarzyło, a zabytkowy budynek w ścisłym centrum Legnicy popada w ruinę.

– W kwietniu 2024 roku ogłoszony zostanie przetarg na dokumentację projektową kompleksowej modernizacji budynku. Potem potrzebny będzie czas na wydanie niezbędnych decyzji i pozwoleń. Trudno na razie określić datę rozpoczęcia remontu – mówi Piotr Seifert, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Legnicy.

W budynku przy pl. Słowiańskim uczy się obecnie 10 klas o profilu ekonomicznym i rachunkowym, oddziały hotelarskie przeniesione zostały na Chojnowską.

Przy „Ekonomie” trwają intensywne prace związane z przebudową Placu Słowiańskiego. Po ich zakończeniu – obiekt, który stan jest coraz gorszy  – będzie jeszcze bardziej kłuć w oczy.

Neorenesansowy budynek na pl. Słowiańskim wybudowany został w połowie XIX wieku. Od 1855 r., kiedy został oddany do użytku, mieściły się w nim różnego rodzaju szkoły. Po II wojnie światowej obiekt przejęła Armia Czerwona, ale już w lipcu 1946 r. oddano go miastu. Dwa miesiące później utworzono w nim Państwowe Gimnazjum Handlowe. Nazwa Zespół Szkół Ekonomicznych oficjalnie funkcjonuje od 1975 r.

Przeczytaj także

Nowe na stronie