REKLAMA

spot_img

Legalne piwo na meczach? Piłkarscy działacze na krucjacie z pianką na fladze

Andrzej Padewski, prezes Dolnośląskiego Związku Piłki Nożnej, ma szansę przejść do historii, jako człowiek, który doprowadzi do rewolucji na stadionach i boiskach w całym kraju. Chodzi o możliwość sprzedaży piwa na meczach piłkarskich w amatorskich ligach.

Szef dolnośląskiego związku swój pomysł lansuje od kilku miesięcy. Przyklaskują mu kibice, samorządowcy, a także coraz większe grono polityków.

– Krajowe przepisy, jeśli chodzi o organizację wydarzeń sportowych są przestarzałe i nie oddają obecnie panujących realiów. Piwo było, jest i będzie spożywane na meczach piłkarskich. Chcemy ucywilizować związane z tym regulacje, by stworzyć naszym klubom możliwość organizacji dnia meczowego w postaci choćby lokalnego festynu. Samorządowcy są w tej sprawie naszym naturalnym partnerem, bo to oni w największym stopniu finansują sport amatorski – mówi Andrzej Padewski, prezes Dolnośląski Związek Piłki Nożnej.

Związek chce doprowadzić do zmian prawnych, które umożliwią legalną sprzedaż piwa na meczach. – Dochód uzyskany ze sprzedaży przeznaczony byłby na cele statutowe klubów dzięki czemu stowarzyszenia sportowe uzyskałyby dodatkową możliwość finansowania swoich działań, nie obciążając tymi kosztami samorządów – wyjaśnia szef DZPN stawiając za wzór naszych sąsiadów – Czechy i Niemcy.

Padewski w swojej piwnej krucjacie ma coraz więcej sojuszników. Pomysł legalizacji piwa na meczach w Raszówce czy Legnickim Polu podoba się władzom województwa Dolnego Śląska.

Prezes DZPN Andrzej Padewski (z lewej) i członek zarządu województwa dolnośląskiego Krzysztof Maj

– Dziś mamy do czynienia z pewną fikcją. Ludzie i tak jeśli chcą się napić, to idą do sklepu przed meczem, kupują flaszkę i piją ją na szybko. Wnoszą ten alkohol we krwi na stadion. Jeśli uda nam się wejść do parlamentu, to będziemy to forsować ramię w ramię z DZPN i nie tylko. Prezes Andrzej Padewski spotka się z szefami regionów z całego kraju i myślę, że oni też poprą tę inicjatywę – mówi Krzysztof Maj, członek zarządu województwa dolnośląskiego, rzecznik Bezpartyjnych Samorządowców i kandydat tego ugrupowania w wyborach do Sejmu.

Maj będzie jednym z uczestników debaty „Legalne piwo na amatorskich rozgrywkach”, która odbędzie się 29 września o godz. 19:00 w Hotelu Trzebnica. Głos w sprawie zabiorą również: Wojciech Bochnak (KO), Marcin Gwóźdź (PiS), Tomasz Zimoch (Trzecia Droga), Arkadiusz Sikora (Lewica) i Krzysztof Tuduj (Konfederacja). Będzie można ją śledzić na YouTube. Kliknij TUTAJ.

Zgodnie z ustawą z 2011 r., piwa można się napić wyłącznie na imprezach masowych, czyli takich na których udostępniono miejsca dla co najmniej 1000 osób, a w przypadku imprez w hali sportowej lub budynku, co najmniej 500 osób. Podczas takich meczów można sprzedawać wyłącznie piwo o zawartości alkoholu do 3,5 proc.

Przeczytaj także

Nowe na stronie