REKLAMA

spot_img

REKLAMA

spot_img

Legionella w Legnicy – czy można pić zimną wodę? Jest komunikat LPWiK

Przed weekendem mieliśmy w Legnicy kolejny przypadek wykrycia w ujęciu wody bakterii legionelli. Tym razem w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym. – Woda z LPWiK jest bezpieczna – uspokaja Legnickie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w specjalnym komunikacie, który pojawił się na stronie spółki.

– Nie można zarazić się przez spożywanie wody. Infekcja legionellą następuje drogą oddechową poprzez wdychanie tzw. aerozolu, czyli zmieszania się drobinek wody z powietrzem, np. pod prysznicem, z klimatyzacji, kabin i wanien z hydromasażem – czytamy we wspomnianym komunikacie.

Legnickie wodociągi tłumaczą, że odpowiadają za jakość wody tylko do momentu dostarczenia do danego obiektu.

– Do momentu odbioru wody przez instalacje wewnętrzne danego obiektu woda jest zdrowa, bezpieczna i przebadana. Od przyłącza np. w budynku za jakość wody w instalacjach wewnętrznych (w budynkach – to jest w kranach, prysznicach, fontannach etc.) odpowiadają administratorzy tych obiektów – zarówno za stan instalacji wody zimnej jak i ciepłej wewnątrz obiektu – zapewnia spółka.

Przeczytaj pełną treść komunikatu LPWiK ws. legionelli – TUTAJ.

W Legnicy stwierdzono już kilka przypadków legionelli. Informacja o zabójczej bakterii w szpitalu przy ul. Iwaszkiewicza wywołała burzę w mediach społecznościowych. Internauci apelowali w weekend o omijanie lecznicy szerokim łukiem. Sam szpital zapewnia, że sytuacja została opanowana, a pacjenci są bezpieczni. O wykryciu legionelli w lecznicy przy ul. Iwaszkiewicza pisaliśmy – TUTAJ.

Jak informuje sanepid, w całej Polsce w wyniku zakażenia bakterią zmarło 18 osób, a ponad 150 zachorowało.

Przeczytaj także

Nowe na stronie