Przed weekendem mieliśmy w Legnicy kolejny przypadek wykrycia w ujęciu wody bakterii legionelli. Tym razem w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym. – Woda z LPWiK jest bezpieczna – uspokaja Legnickie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w specjalnym komunikacie, który pojawił się na stronie spółki.
– Nie można zarazić się przez spożywanie wody. Infekcja legionellą następuje drogą oddechową poprzez wdychanie tzw. aerozolu, czyli zmieszania się drobinek wody z powietrzem, np. pod prysznicem, z klimatyzacji, kabin i wanien z hydromasażem – czytamy we wspomnianym komunikacie.
Legnickie wodociągi tłumaczą, że odpowiadają za jakość wody tylko do momentu dostarczenia do danego obiektu.
– Do momentu odbioru wody przez instalacje wewnętrzne danego obiektu woda jest zdrowa, bezpieczna i przebadana. Od przyłącza np. w budynku za jakość wody w instalacjach wewnętrznych (w budynkach – to jest w kranach, prysznicach, fontannach etc.) odpowiadają administratorzy tych obiektów – zarówno za stan instalacji wody zimnej jak i ciepłej wewnątrz obiektu – zapewnia spółka.
Przeczytaj pełną treść komunikatu LPWiK ws. legionelli – TUTAJ.
W Legnicy stwierdzono już kilka przypadków legionelli. Informacja o zabójczej bakterii w szpitalu przy ul. Iwaszkiewicza wywołała burzę w mediach społecznościowych. Internauci apelowali w weekend o omijanie lecznicy szerokim łukiem. Sam szpital zapewnia, że sytuacja została opanowana, a pacjenci są bezpieczni. O wykryciu legionelli w lecznicy przy ul. Iwaszkiewicza pisaliśmy – TUTAJ.
Jak informuje sanepid, w całej Polsce w wyniku zakażenia bakterią zmarło 18 osób, a ponad 150 zachorowało.