spot_img

LEGNICA: Dotacje na ratowanie zabytków dla katolików, protestantów i gminy żydowskiej

Prawie 8 mln zł trafi do Legnicy z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Promesy wręczył dziś beneficjentom minister Krzysztof Kubów, szef gabinetu politycznego premiera.

Rządowy Program Odbudowy Zabytków ma na celu restaurację zabytków w całej Polsce. Program realizowany jest poprzez promesy inwestycyjne udzielane przez Bank Gospodarstwa Krajowego.

Kto otrzyma dotacje?

  • Rzymskokatolicki kościół św. Jana Chrzciciela – blisko 3,5 mln zł,
  • Gmina Żydowska w Legnicy – 1 m1n 52 tys. zł na remont domu przedpogrzebowego
  • Ewangelicki Kościół Marii Panny (Mariacki) – 488 tys. zł na prace ratunkowe fragmentu elewacji południowej i wschodniej
  • Katedra Legnicka pw. św. Apostołów Piotra i Pawła – 1,5 mln zł

– Legnica rozbiła bank, jeśli chodzi o region w ramach programu odbudowy zabytków. Łącznie to blisko 8 mln zł – powiedział minister Krzysztof Kubów.

Promesy na ratowanie obiektów sakralnych odebrali prezydent Tadeusz Krzakowski oraz ksiądz Jerzy Gansel, proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Legnicy

Beneficjentem czeku na wykonanie prac remontowych związanych z przebudową placu Słowiańskiego był z kolei starosta legnicki Adam Babuśka. Chodzi o teren bezpośrednio przed starostwem. Nieruchomość należy do powiatu. Dzięki dotacji w wysokości ponad 1 mln zł cała inwestycja będzie mogła być wykonana w podobnym terminie jak ta, prowadzona przez miasto.

spot_img

Przeczytaj także

Nowe na stronie