Legnica: Mieszkańcy już tu nie wrócą. Budynek przeznaczono do rozbiórki

FOT. KM PSP W LEGNICY

Miał być kapitalny remont, ale ostatecznie podjęta została decyzja o wyburzeniu kamienicy przy ul. Głogowskiej 89 w Legnicy. 7 marca 2023 roku doszło tam do tragicznego w skutkach pożaru, w wyniku którego jedna osoba zginęła, a druga została ciężko ranna. Obydwie zdecydowały się na skok z płonącego poddasza.

Straty spowodowane pożarem były tak duże, że nadzór budowlany podjął decyzję o wyłączeniu kamienicy z eksploatacji do czasu przeprowadzenia gruntownego remontu całego obiektu. Remontu jednak nie będzie, bo jego koszt byłby gigantyczny i nieopłacalny.

– Z oceny rzeczoznawcy wynika, że koszty remontu budynku przekroczyłby jego wartość odtworzeniową. Spaleniu uległo pokrycie dachowe, drewniane stropy, klatka schodowa, instalacja gazowa i elektryczna, a to co zostało, zniszczyła woda użyta w czasie akcji gaśniczej – wyjaśnia Mirosław Jucewiecz, zastępca dyrektora ds. technicznych Zarządu Gospodarki Mieszkaniowej w Legnicy.

Stąd decyzja o wyburzeniu. Prace rozbiórkowe mają się rozpocząć jeszcze w tym roku. Należący do miasta teren najprawdopodobniej przeznaczony zostanie do sprzedaży.

Najemcom mieszkań w tym komunalnym budynku, które wyraziły taką wolę przyznane zostały inne lokale. W chwili pożaru przy Głogowskiej 89 mieszkało siedem rodzin.

Zdjęcia kamienicy po pożarze – kliknij kolejną cyfrę

Przeczytaj także

Nowe na stronie