Najnowocześniejszy w Polsce oddział zakaźny w tym roku przyjmie pierwszych pacjentów

Została kosmetyka, budynek już stoi. To ostatnia prosta przed oddaniem do użytku oddziału zakaźnego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Legnicy. Będzie to jeden z najnowocześniejszych w Polsce oddziałów leczących pacjentów z chorobami zakaźnymi.

– Trwają procedury związane z wyłanianiem dostawców sprzętu i  wyposażenia medycznego. Jeszcze w tym roku oddział może przyjąć pierwszych pacjentów. Pandemia COVID-19 uświadomiła wszystkim, że oddziały zakaźne w takich jak nasz szpitalach są jak najbardziej potrzebne – mówi Anna Płotnicka-Mieloch, dyrektor legnickiego szpitala.  

– W szczycie zakażeń mieliśmy dla zarażonych koronawirusem 150 łóżek. Na tym etapie został też utworzony szpital tymczasowy, w którym hospitalizowaliśmy dziennie 80-100 pacjentów. Koronawirus SARS-CoV 2 zniknął wyłącznie z telewizyjnych pasków i szpalt gazet – nie z naszego życia. Aktualnie w szpitalu leży 9 pacjentów, u których zdiagnozowano COVID-19. Przebywają na oddziale wewnętrznym, co powoduje konieczność izolacji, wyłączenia części łóżek – dodaje dyrektor Płotnicka-Mieloch.

Ale choroby zakaźne, to nie tylko Covid 19 – o czym doskonale wie jeden z najbardziej znanych na Dolnym Śląsku specjalistów w tej dziedzinie dr Ryszard Kępa, który kierował zlikwidowanym pod koniec lat 90-tych Szpitalem Zakaźnym w Legnicy, później także covidowym szpitalem tymczasowym.

– Pandemia Covid-19 pokazała, że oddziałów zakaźnych i specjalistów jest jak “na lekarstwo” – mówi dr Ryszard Kępa.

– Choroby zakaźne były, są i będą. Jednak dopiero pandemia Covid-19 pokazała, że oddziałów zakaźnych i specjalistów jest jak “na lekarstwo”. W Legnicy oddziału chorób zakaźnych nie było od kilkudziesięciu lat. Niegdyś funkcjonował duży oddział chorób zakaźnych dla dorosłych i dla dzieci. Jak się okazuje zapotrzebowanie na terenach dawnego województwa legnickiego i wałbrzyskiego dziś jest ogromne. Nasz nowy oddział będzie spełniał wszelkie kryteria stawiane tego typu oddziałom i w moim odczuciu będzie jednym z najnowocześniejszych w Polsce – mówi dr Ryszard Kępa, lekarz chorób wewnętrznych, specjalista chorób zakaźnych.

Na potrzeby oddziału zaadaptowano parter po dawnym oddziale onkologicznym w tzw. małym szpitalu do którego dobudowano osobny budynek pełniący funkcję izby przyjęć, z własnym podjazdem dla karetek. Do dyspozycji pacjentów będą 4 pokoje dwuosobowe, 4 pokoje jednoosobowe i 3 izolatki – wszystkie z własnymi węzłami sanitarnymi, urządzeniami do mycia oraz dezynfekcji oraz systemem wentylacji. System śluz umywalkowo-fartuchowych zminimalizuje ryzyko “wyniesienia” zakażenia na zewnątrz.

– Pracuję od 40 lat i zawsze było moim marzeniem, aby na terenie obejmującym obszar dawnego województwa legnickiego powstał nowoczesny oddział zajmujący się chorobami zakaźnymi, który będzie współpracował z ośrodkiem referencyjnym, jakim jest oddział chorób zakaźnych i klinika chorób zakaźnych szpitala przy ul. Koszarowej we Wrocławiu – podkreśla Ryszard Kępa.

– Dodam też, że z zawodowego punktu widzenia jestem zadowolony, szczęśliwy i dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do zrealizowania tej inwestycji, dyrekcji naszego szpitala oraz zarządowi województwa dolnośląskiego.

Koszt budowy oddziału zakaźnego w Legnicy to – 12,5 mln zł, z czego 11,5 mln zł to środki unijne – dotacja z regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego 2014-2020, Osi Priorytetowej 12 „REACT-EU/(EFRR). W listopadzie zakończą się prace budowlane, a w grudniu oddział będzie już służył chorym.

(źródło: Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Legnicy)

REKLAMA

spot_img

Przeczytaj także

REKLAMA

spot_img

Nowe na stronie