Legnica: Rewolucja na szpitalnym oddziale ratunkowym

Osobno pacjenci z karetek – osobno, ci którzy sami zgłoszą się na szpitalny oddział ratunkowy. Te zmiany mają skrócić czas oczekiwania pacjentów na przyjęcie. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Legnicy otrzyma 15 milionów złotych na modernizację i doposażenie szpitalnego oddziału ratunkowego.

– Modernizacja SOR jest niezbędna – podkreśla Tomasz Uher, zastępca dyrektora do spraw lecznictwa Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Legnicy.

Tomasz Uher, zastępca dyrektora do spraw lecznictwa Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Legnicy. FOT. SZPITAL LEGNICA

 – Mamy jeden z najbardziej obciążonych SOR-ów w Polsce. Pod względem liczby przyjmowanych karetek pogotowia jesteśmy szóstym oddziałem w Polsce. Głównym celem projektu jest trwałe rozdzielenie pacjentów zgłaszających się do SOR indywidualnie, od tych przywożonych przez Zespoły Ratownictwa Medycznego. Zwiększy to komfort oczekiwania pacjentów i skróci czas udzielenia im pomocy – dodaje dyrektor Uher.

Pieniądze będą pochodzić z rządowego Funduszu Medycznego.

– Wniosek złożony został w ramach ogłoszonego w styczniu konkursu na dofinansowanie infrastruktury ratownictwa medycznego. Naszemu szpitalowi przyznano maksymalną dotację, jaką można było otrzymać w tym projekcie – mówi Krzysztof Maciejak, rzecznik prasowy legnickiego szpitala.

Projekt przewiduje przeniesienie części administracyjnej, socjalnej i biurowej, do budynku 1B, w bezpośrednim sąsiedztwie SOR oraz powstanie dwóch systemów przyjmowania pacjentów.

– Bardzo intensywnie zabiegaliśmy o tę dotację. Są to niezwykle ważne pieniądze, ponieważ wykorzystane zostaną na modernizację oddziału, który jest pierwszą linią frontu w walce o życie i zdrowie człowieka. Z pomocy legnickiego SOR-u korzystają legniczanie, ale także mieszkańcy okolicznych miejscowości. Teraz będzie to jeden z najnowocześniejszych szpitalnych oddziałów ratunkowych w Polsce – mówi Piotr Karwan, przewodniczący rady społecznej legnickiego szpitala.

Pacjenci zgłaszający się indywidualnie, będą czekać na przyjęcie w nowym dobudowanym i przeszklonym pawilonie. FOT. SZPITAL LEGNICA

Pacjenci zgłaszający się indywidualnie, będą czekać na przyjęcie w nowym dobudowanym, przeszklonym pawilonie. Obok poczekalni znajdzie się rejestracja, toalety oraz gabinet dla pacjentów zgłaszających się na oddział oraz osobny dla osób przywożonych karetkami.

Pozostała część SOR-u przejdzie gruntowną modernizację, bo od ostatniej minęło już 10 lat. Realizacja inwestycji planowana jest w latach 2024 – 2025.

Legnicki SOR doposażony zostanie w nowoczesny sprzęt medyczny.

Prace modernizacyjne nie wpłyną na ciągłość pracy oddziału.

Przeczytaj także

Nowe na stronie