Legnica w 2023 r. na wolontariat nie wydała złotówki. Wg władzy działa prężnie

Przez blisko dwie godziny Ewa Szczecińska-Bedryj, dyrektorka wydziału promocji i komunikacji społecznej wspierana przez prezydenta Tadeusza Krzakowskiego przekonywała na październikowej sesji rady miejskiej, że Centrum Wolontariatu Team Legnica ma się dobrze, a będzie mieć jeszcze lepiej. Zupełnie innego zdania była opozycja.

O opracowanie raportu nt. miejskiego wolontariatu przed miesiącem wystąpiła radna Karolina Jaczewska-Szymkowiak (Koalicja Obywatelska). Dokument sporządzony przez prezydenckich pijarowców trafił do nich w piątkowe popołudnie, jak z sarkazmem zauważył radny Maciej Kupaj, „dwie minuty przed końcem pracy”.

Na poniedziałkowej sesji radni KO nie zostawili na sprawozdaniu suchej nitki. Dyrektor Szczecińskiej-Bedryj zarzucili, że dokument został wykonany na kolanie, na zasadzie: „macie i odczepcie się”.

– To kilkanaście stron z ładnymi zdjęciami i mało istotnymi informacjami. Brak w nim najważniejszych danych – ile kosztowała działalność Teamu Legnica, ile osób brało udział w przedsięwzięciach, czym się zajmował prezydencki pełnomocnik ds. dzieci i młodzieży – mówiła radna Jaczewska-Szymkowiak, która wnioskowała o odrzucenie sprawozdania i przygotowania nowego, już poważnego i rzetelnego.

– Może pani dyrektor w końcu się nauczy – wbiła „szpilkę” urzędniczce. Finalnie sprawozdanie zostało przyjęte, bo radni klubu prezydenckiego i PiS uznali je wystarczające. Przeciwko zagłosowało tylko 6 radnych z KO.

Czego dowiedzieliśmy się ze sprawozdania uzupełnionego dwugodzinną dyskusją? Opozycyjni radni wręcz wycisnęli z urzędniczki informację o tym, że w 2022 r. na miejski wolontariat z budżetu poszło 100 tys. zł. Natomiast w 2023 r. nie wydano ani złotówki. Mimo to, jak zapewniali szefowa ratuszowego pijaru i prezydent Tadeusz Krzakowski, miejski wolontariat działa sprawnie, a niebawem należy spodziewać się kolejnych akcji.

– Okazuje się, że wcale nie trzeba było tworzyć kolejnego bytu, jakiegoś Teamu Legnica, by miejski wolontariat działał, koordynował akcje organizacji pozarządowych. Odnoszę wrażenie, że centrum przestało być ważne, po tym jak z urzędu odszedł odpowiedzialny za ten projekt prezydencki pełnomocnik Jakub Należny – mówił radny Jarosław Rabczenko.

Co z lokalem zajmowanym przez Team Legnica w Rynku 19? Od lutego br. obiektem zarządzało Centrum Seniora działające przy Legnickim Centrum Kultury, a następnie Centrum Dialogu Obywatelskiego (ten miejski wydział zajmujący się budżetem obywatelskim mieści się po drugiej stronie Rynku). Wolontariuszy tam już szukać na próżno.

REKLAMA

spot_img

Przeczytaj także

REKLAMA

spot_img

Nowe na stronie