REKLAMA

spot_img

Legnicki Budżet Obywatelski w kryzysie. Mieszkańcy przestali się nim interesować

Niespełna 5 tys. legniczan oddało głos w ostatniej edycji Legnickiego Budżetu Obywatelskiego. To dwukrotnie mniej niż przed pięcioma laty. – LBO przechodzi kryzys. Trzeba wypracować nowe rozwiązania! – grzmią opozycyjni radni. Prezydent Tadeusz Krzakowski deklaruje, że jest otwarty na poważną dyskusję o problemie i wskazuje na powody zniechęcenia legniczan LBO.

Dyskusję na temat kondycji LBO wywołał na poniedziałkowej sesji radny PiS, Andrzej Lorenc. W trakcie dyskusji poprzedzającej przyjęcie przez radę miejską raportu ws. LBO w latach 2018-2023, za spadek popularności budżetu partycypacyjnego obwinił … radnych Koalicji Obywatelskiej.

– Złożyłem 11 projektów LBO, a wasi radni o wiele mniej, więc proszę wziąć się do roboty –  wytknął radnym KO. Tyle że z Lorencem nie zgodzili się nie tylko sami radni KO, ale również sam prezydent Tadeusz Krzakowski i jego radni.

Maciej Kupaj, Jarosław Rabczenko i Andrzej Baranowski z KO razem z Ryszardem Kępą z klubu prezydenckiego zgodnie podkreślali, że tacy radni, jak Lorenc, zniechęcają mieszkańców do szczytnej idei LBO. Wg nich radni nie powinni występować jako wnioskodawcy projektów zgłaszanych do LBO.

– W niektórych miastach regulaminy wykluczają radnych z angażowania się w budżetów w budżety obywatelskie by wykluczyć konflikt interesów, posądzenia o stronniczość, korupcję i używanie budżetu obywatelskiego do promocji własnej osoby – mówił szef klubu radnych KO, Jarosław Rabczenko.

– Radni mają inne możliwości wpływania na budżet miasta. Zamiast lansować się przy LBO, mogą składać swoje wnioski budżetowe. Na co dzień uczestniczą też w pracach nad budżetem, szczególnie ci, którzy są w koalicji rządzącej miastem – wypalił w kierunku Lorenca.

Prezydent Tadeusz Krzakowski zapewnił, że jest otwarty na rozmowę dot. zmiany regulaminu LBO. Przedstawił też swoją teorię na temat spadku popularności przedsięwzięcia. Wg niego winna … jest pandemia Covid-19 i wojna w Ukrainie.

Przeczytaj także

Nowe na stronie