REKLAMA

spot_img

Legniczanie jeżdżą bez pasów. Posypały się mandaty

Nie zapinają ich zarówno kierowcy, jak i pasażerowie. Funkcjonariusze legnickiej drogówki skontrolowali 67 pojazdy i stwierdzili 70 wykroczeń. 47 osób nie korzystało z obowiązkowych pasów bezpieczeństwa. Jest też dobra informacja. Nie odnotowano przypadków nieprawidłowego przewożenia dzieci w samochodach. 

Policjanci prowadzili w środę akcję „Pasy”.

– Obowiązek ten jest notorycznie bagatelizowany przez kierujących oraz pasażerów, którzy nie zdają sobie sprawy jak ważne jest zapinanie pasów bezpieczeństwa oraz z tego, że pasy bezpieczeństwa często mogą uchronić przed poważnym urazem, utratą zdrowia, a nawet tragiczną śmiercią w wypadku drogowym – tłumaczy komisarz Jagoda Ekiert z Komendy Miejskiej Policji w Legnicy.

Naruszenie obowiązku używania pasów bezpieczeństwa przez kierującego pojazdem skutkuje nałożeniem mandatu w wysokości 100 złotych oraz pięcioma punktami karnymi. Za przewożenie dzieci w samochodzie niezgodnie z przepisami grozi mandat w wysokości 300 zł i pięć punktów karnych za każde dziecko – powyżej dwójki dzieci kierowca otrzyma 15 punktów. Jeśli pasażer nie ma zapiętych pasów policjant może nałożyć na mandat karny w wysokości 100 zł zarówno na niego, jak i kierowcę. Kierowca otrzyma dodatkowo 5 punktów karnych.

Przeczytaj także

Nowe na stronie