Nie przegapcie deszczu spadających gwiazd!

Wrześniowe Perseidy to kolejna okazja, by podziwiać na niebie prawdziwy deszcz spadających gwiazd. Maksimum roju przypada na 10 września, ale już od dziś można obserwować meteory.

Perseidy to jeden z najbardziej spektakularnych rojów meteorów, które można obserwować na nocnym niebie. W tym roku, zjawisko miało już miejsce w sierpniu.

Perseidy są wynikiem zderzania się Ziemi z pyłem i drobnymi fragmentami pozostawionymi przez kometę Swift-Tuttle. Kiedy te cząsteczki wchodzą w atmosferę, rozgrzewają się i emitują jasne światło, tworząc efekt błyskawic na niebie, który zwykle trwa tylko kilka sekund. Perseidy są znane ze swojej intensywności i często można zobaczyć nawet kilkadziesiąt meteorytów na godzinę w najlepszych warunkach.

Najlepsze warunki do obserwacji spadających gwiazd panują poza terenami zurbanizowanymi. W Legnicy warto wybrać się na łono natury, np. do lasu czy parku. W razie niepogody można też obserwować Perseidy z balkonu lub tarasu.

Do obserwacji Wrześniowych Perseidów nie jest potrzebny żaden specjalistyczny sprzęt. Wystarczy wygodny leżak, koc i ciepłe ubranie.

Gdy zobaczycie spadającą gwiazdę, pomyślcie życzenie. Być może się spełni!

REKLAMA

spot_img

Przeczytaj także

REKLAMA

spot_img

Nowe na stronie