Legniczanin padł ofiarą „opałowych” naciągaczy. Zapłacił, ale ekogroszku nie zobaczył

Wiele osób szuka właśnie taniego węgla na zimę, aby ogrzać swoje domy. Niestety chęć kupna opału wykorzystują oszuści, którzy oferują węgiel w bardzo korzystnej cenie i obiecują szybką dostawę. W rzeczywistości to naciągacze, którzy w nielegalny sposób wzbogacają się na ludzkiej łatwowierności i krzywdzie.

– Przekonał się o tym mieszkaniec powiatu legnickiego, który na stronie internetowej zakupił ekogroszek za kwotę blisko 5 tysięcy złotych. Po wpłaceniu na wskazany numer konta pieniędzy kontakt ze sprzedającym się urwał, a zakupiony opał nie dotarł do mężczyzny – mówi młodsza aspirant Anna Tersa z Komendy Miejskiej Policji w Legnicy.

Jak co roku o tej porze ilość podobnych oszustw może wzrosnąć, dlatego apelujemy o czujność i ostrożność podczas dokonywania zakupów opału przez strony internetowe.

Jak kupić węgiel bezpiecznie:

  • Nie wierzmy we wszystko, co przeczytamy! Super oferta, zaniżona cena – to sygnały, które mogą świadczyć, że mamy do czynienia z oszustwem. Sprawdzajmy dokładnie każdą taką ofertę.
  • Korzystajmy ze sprawdzonych portali sprzedażowych.
  • Nie warto wierzyć w każde ogłoszenie zamieszczane w popularnych serwisach internetowych. Część z nich jest tworzona przez oszustów chcących w szybki sposób wzbogacić się naszym kosztem.
  • Należy dokładnie sprawdzić ofertę i wiarygodność firmy, przeczytać opinie, sprawdzić oficjalną stronę internetową, skontaktować się z pracownikiem.
  • Oszuści tworzą kopie stron internetowych firm zajmujących się sprzedażą opału. Należy dokładnie przyjrzeć się adresowi strony, ponieważ bardzo często w nazwie domeny znajduje się literówka albo przekręcona, czy niepełna nazwa firmy. Najlepiej samodzielnie wpisać adres w oknie przeglądarki, ponieważ w ten sposób unikniemy stron podszywających się pod legalnie działające firmy.
  • Opłacając zamówienie najlepiej korzystać z opcji zapłaty przy odbiorze, a jeśli dostępna jest tylko opłata online, należy zwrócić uwagę, czy połączenie internetowe do bankowości mobilnej jest bezpieczne.
  • Nie należy odpowiadać również na tzw. super oferty przesyłane SMS-em lub e-mailem. Pod żadnym pozorem nie otwierajmy znajdujących się w takich wiadomościach linków, nie pobierajmy też załączników.

Przeczytaj także

Nowe na stronie