Lubin z bogatą ofertą kulturalną

Dziś masz ochotę na kino, jutro teatr, a twoja nastoletnia córka chciałaby się wybrać na koncert? Żaden problem – Lubin, stolica Polskiej Miedz, proponuje swoim mieszkańcom i nie tylko bardzo szeroką ofertę kulturalną. Powiesz, że masz w domu kilkulatka, który chciałby obejrzeć przedstawienie teatralne z morałem? Dla maluchów też się coś znajdzie.

Kultura w Lubinie ma bardo szeroki wymiar. Tworzą ją instytucje, które zapewniają mieszkańcom liczne rozrywki, dbają o ich rozwój intelektualny, a nawet duchowy. Chcecie się przekonać, poznajcie szczegóły.

Co robi mieszkaniec Lubina w wolny weekend? Możliwości jest bardzo dużo, a wiele ofert – darmowych. Zacznijmy od Centrum Kultury Muza w Lubinie, które funkcjonuje w tym mieście już od kilkudziesięciu lat. Śmiało można by rzec, że „Muza” to część historii tego miasta. W obiekcie funkcjonuje kino z dwiema salami. W dużej sali prezentowane są spektakle teatralne i kabarety, odbywają się także koncerty. Na terenie obiektu znajduje się także profesjonalnie wyposażone sale konferencyjne oraz sale do zajęć artystycznych. Funkcjonuje Restauracja „Klub Pod Muzami” z małą sceną, na której również odbywają się koncerty i dodatkową salą bankietową. Na terenie całego obiektu, który jest przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, działa bezprzewodowy, bezpłatny internet.

„Muza” organizuje też wiele imprez i plenerów dla mieszkańców. Tradycją jest już „Wiosna Kobiet”, kiedy z okazji ich święta, panie mogą wziąć udział w ciekawych zajęciach i warsztatach, są też pikniki plenerowe na zakończenie wakacji, darmowe, niedzielne teatrzyki dla najmłodszych. Słowem, dla każdego coś miłego.

Szeroko pojętą kulturę szerzy w Lubinie także Centrum Działań Twórczych. To miejsce, w którym w przyjaznej, kreatywnej atmosferze każdy może realizować swoje, nie tylko artystyczne pasje. Pracownie prowadzone przez artystów z radością wspierających rozwój adeptów sztuki w każdym wieku, warsztaty, konkursy, festiwale i wiele innych działań czekają w CDT. Drzwi placówki są szeroko otwarte także dla stowarzyszeń, organizacji, szkół czy firm, które potrzebują partnera dla kreowania nietuzinkowych propozycji dla swoich zespołów lub bezpiecznej przystani na własne działania. Bo, jak podkreślają instruktorzy CDT, każdy może być twórcą i nigdy nie jest za wcześnie ani za późno, aby rozpocząć artystyczną podróż.

CDT ma bardzo szeroki wachlarz darmowych imprez dla mieszkańców: dba o oprawę imprez z okazji dnia dziecka, z okazji rozpoczęcia czy zakończenia wakacji, organizuje zajęcia w czasie ferii lub wakacji. Tym samym rodzice mogą spokojnie realizować się w życiu zawodowym, a ich pociechy mają zapewnioną opiekę. I to jak kreatywną!

Z coraz szerszą i ciekawszą ofertą do mieszkańców wychodzi też Narodowa Orkiestra Dęta w Lubinie. Powołał ją do życia prezydent Lubina Robert Raczyński, by swoimi występami uświetniała ważne wydarzenia, odbywające się w mieście. Zaczęło się od koncertów z największymi artystami polskiej sceny muzycznej: z Narodową grali już dla lubinian Kamil Bednarek czy Ewelina Lisowska, były duże koncerty charytatywne, koncerty świąteczne, NOD dba też o oprawę Lubińskiej Gali Sportu. Ostatnio orkiestra, organizuje też darmowe koncerty dla mieszkańców w kościele pw. Matki Bożej Częstochowskiej, gdzie przy akompaniamencie zabytkowych barokowych organów można wysłuchać np. utworów Jana Sebastiana Bacha.

NOD organizuje też bardziej kameralne wydarzenia – wieczorny koncert na leżakach z lampką wina czy impreza połączona z Dniem Dziecka na dziedzińcu Wzgórza Zamkowego. Bo NOD to grupa pasjonatów, dla których muzyka to cały świat. Tworzą pierwszą w Polsce dętą filharmonię, orkiestrę symfoniczą z repertuarem muzyki klasycznej, filmowej, rozrywkowej i popowej, wykonywanej w aranżacjach na instrumenty dęte.

Każdy, kto chciałby jej wysłuchać, koniecznie musi tu przyjechać. A najlepiej zamieszkać w Lubinie.

REKLAMA

spot_img

Przeczytaj także

REKLAMA

spot_img

Nowe na stronie