Lubisz aktywność? Lubin daje wiele możliwości

Nowoczesna hala widowiskowo sportowa, kompleks basenów odkrytych, baseny kryte, darmowe, oświetlone boiska, a dla młodszych place zabaw. Jest też zoo, park Linowy, plenerowe wystawy. To wszystko za darmo. Ale to jeszcze nie koniec – właśnie ruszyła modernizacja stadionu lekkoatletycznego, zaczęła się też budowa aquaparku. To wszystko z Lubinie, mieście, które stoi otworem dla wszystkich aktywnych Dolnoślązaków i nie tylko.

Najpopularniejsze w Lubinie – jeśli chodzi o aktywne spędzanie wolnego czasu – są dwa miejsca: Zoo Lubin oraz park Leśny ze zlokalizowanym wewnątrz parkiem Linowym. To tam czas spędzają mieszkańcy, tam przyjeżdżają goście z Legnicy, Wrocławia, Jawora, Złotoryi, Bolesławca, a nawet Zielonej Góry. Powód? Mnogość atrakcji oraz darmowy do nich dostęp. Tutaj nie trzeba płacić za wstęp do miejskiej zagrody, za wędrówki Szlakiem Zwierząt Wymarłych, gdzie znajdziemy gigantyczne figury dinozaurów, mauta czy tygrysa szablozębnego.

Z kolei w parku Leśny za darmo możemy pokonywać trasy parku Linowego czy pospacerować wśród ciekawych historycznych ekspozycji. Jest też wiele tras ścieżek, z których chętnie korzystają miłośnicy biegania. Cyklicznie organizowane są tam także liczne zawody dla biegaczy.

Ale z parków lubinianie mogą korzystać niemal na każdym osiedlu. Łącznie w mieście jest 12 parków.

W Lubinie jest gdzie odpocząć, popływać i zażyć kąpieli słonecznych. Kompleks basenów sportowo-rekreacyjnych Regionalnego Centrum Sportowego to nowoczesny obiekt wyposażony w trzy stalowe niecki, jedna przeznaczona do pływania, druga rekreacyjna o nieregularnym kształcie oraz trzecia przeznaczona tylko do skoków. Na odpoczywających czekają dwie atrakcyjne zjeżdżalnie oraz zespół masaży wodno-powietrznych z rwącą rzeką.

RCS zadbał też o najmłodszych, którzy mogą korzystać z licznych atrakcji: brodzik, wodny plac zabaw oraz bezpieczny plac zabaw. W drugiej części parku wodnego dla dzieci i młodzieży można też skorzystać z kompleksu zjeżdżalni, składającego się z trzech wież na różnych wysokościach, połączonych pomostami z trzema zjeżdżalniami rynnowymi. Jest też pomost poziomy z tryskaczami wody, wielkie wiadro z wodą, sikawki elastyczne, kaskady z przegrodami, wodne armatki czy koło łopatkowe.

RCS to także baseny kryte. Można z nich korzystać o każdej porze roku. Pierwszy – Ustronie – mieści się przy ulicy Konopnickiej 5. Ustronie to 6-torowa niecka ze stali nierdziewnej, sauna fińska i parowa oraz płaszcz wodny i inne urządzenia do masażu. Basen czynny jest niemal codziennie do godziny 22.00.

Drugi z basenów krytych – Centrum – zlokalizowany jest przy ulicy Sybiraków 11. To 6-torowa niecka o długości 25 m, trzy sauny: fińska, turecka i na podczerwień, plaża solarna i bezpłatny dostęp do internetu.

Centrum wydarzeń kulturalnych i sportowych stanowi w Lubinie hala widowiskowo-sportowa. To tutaj organizowane są koncerty gwiazd na wysokim poziomie, tutaj piłkarze MKS Zagłębie Lubin walczą o puchary i złote medale, tutaj odbywają się bale, występują kabarety. Słowem, dla każdego coś miłego.

W Lubinie darmowe są też miejsca do grillowania i uprawiania sportów. Jednym z nich jest Dolina Zimnicy – edukacyjna ścieżka przyrodnicza z elementami bioróżnorodności na obrzeżach miasta. Wiele osób jeździ tam na rowerach, młodzi organizują grille i spotkania towarzyskie.

Osoby aktywne fizycznie chwalą też Lubin za ścieżki rowerowe, którymi można objechać dookoła niemal całe miasto. Korzystają z nich rowerzyści, a także miłośnicy jazdy na rolkach. Trzeba też pamiętać o licznych i darmowych koncertach i imprezach plenerowych, jak choćby coroczne Dni Lubina z czołowymi artystami polskiej sceny muzycznej.

W Lubinie właśnie ruszyła także budowa nowoczesnego aquaparku. Dolnośląskie Centrum Rehabilitacji, Rekreacji i Sportu oraz Odnowy Biologicznej dla Seniorów i Osób Niepełnosprawnych oraz Aktywnych Fizycznie Mieszkańców Zagłębia Miedziowego ma być gotowe w 2025 roku.

Na aquapark będzie składać się oczywiście basen rekreacyjny, ale i: baseny solankowe, basen z chłodną wodą, wodny plac zabaw dla dzieci wraz z brodzikiem, jacuzzi 8- i 12-osobowe i kompleks zjeżdżalni wodnych.

W stolicy Polskiej Miedzi niedawno ruszyła też przebudowa stadionu lekkoatletycznego. W miejscu starego stadionu powstanie arena lekkoatletyczna, na której znajdą się: boisko z trawy naturalnej, osiem torów z nawierzchni syntetycznej, urządzenia lekkoatletyczne przeznaczone m.in. do pchnięcia kulą, rzutu dyskiem, rzutu młotem i rzutu oszczepem.

W bezpośrednim sąsiedztwie stadionu będzie bieżnia rozgrzewkowa wraz ze skocznią do skoku w dal i trójskoku. Słowem: warto zamieszkać w Lubinie.

REKLAMA

spot_img

Przeczytaj także

REKLAMA

spot_img

Nowe na stronie