Makieta legnickiego dworca z klocków Lego. Musisz to zobaczyć [ZDJĘCIA]

Archiwalne zdjęcia, pamiątki oraz makieta dworca w Legnicy z klocków LEGO – to tylko część atrakcji, które tworzą wystawę „15 lat Kolei Dolnośląskich” otwarta właśnie w Muzeum Miedzi w Legnicy. Ekspozycja prezentuje dorobek przewoźnika w formie, która zainteresuje zarówno miłośników branży, jak i osoby mniej zorientowane w tematyce kolejnictwa.

Wystawa to pierwsza na tę skalę próba opowiedzenia historii Kolei Dolnośląskich od czasu powołania spółki 28 grudnia 2007 r.

– Ekspozycja ma przybliżyć mieszkańcom Dolnego Śląska 15-letni dorobek naszej spółki. Na wystawie prezentujemy kalendarium najważniejszych wydarzeń w historii Kolei Dolnośląskich. Wśród nich są kluczowe inwestycje, takie jak otwarta w sierpniu br. nowa hala serwisowa. Odwiedziny na wystawie to również jedyna okazja, aby obejrzeć niedostępne dotąd pamiątki, mundury i zdjęcia, które były wcześniej schowane w prywatnych zbiorach – mówi Damian Stawikowski, prezes Kolei Dolnośląskich.

Ważnym elementem ekspozycji są urządzenia niezbędne do funkcjonowania pociągów, ale znane jedynie kolejarzom. To np. pantograf, który służy do pobierania prądu z sieci trakcyjnej lub sprzęg łączący pojazdy szynowe. Po zwiedzeniu całej wystawy będzie można natomiast rozsiąść się na wygodnych fotelach, takich samych jak te, które znajdziemy w najnowocześniejszych pociągach Kolei Dolnośląskich.

– Dla najmłodszych miłośników kolei przewidzieliśmy dodatkową atrakcję. To wykonana na nasze zamówienie makieta legnickiego dworca zbudowana w całości z klocków LEGO w skali 1:40 – dodaje Bartłomiej Rodak, rzecznik prasowy Kolei Dolnośląskich.

Podczas wernisażu premierę miały dwa kolekcjonerskie banknoty Kolei Dolnośląskich o nominale 0 euro, które można kupić. Znajdują się na nich wizerunki Mieszka I oraz Jadwigi Śląskiej, a także logotyp spółki nawiązujący do jej 15-lecia. Banknoty są kontynuacją projektu „Z przeszłości w przyszłość. Poczet królów i książąt na pociągach Kolei Dolnośląskich”, mającego na celu edukację historyczną pasażerów i promocję lokalnego patriotyzmu.

Wystawę poświęconą 15-leciu Kolei Dolnośląskich można będzie oglądać w Muzeum Miedzi w Legnicy do 30 marca 2024 r.

Przeczytaj także

Nowe na stronie