Miejska spółka dołuje finansowo. Ten przetarg może być, jak butla z tlenem

Urząd Miasta w Legnicy ogłosił przetarg na „konserwację i eksploatację urządzeń Zintegrowanego Systemu Zarządzania Ruchem i Transportem Publicznym oraz kanalizacji teletechnicznej LEGMAN” w 2024 roku.

Przekładając język zamówień publicznych na polski, chodzi o roczne zlecenie z urzędu miasta na obsługę sygnalizacji świetlnej na legnickich ulicach, czyli tzw. systemu ITS oraz miejskiego hotspotu.

Od kiedy Legnica zafundowała sobie za unijne pieniądze ITS, zajmowało się nim Legnickie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej. W ostatnich latach ta miejska spółka regularnie jednak traciła zlecenia od swoje właściciela, czyli od miasta. ITS nie zajmuje się już od dwóch lat. Przetargi na 2022 i 2023 r. LPGK przegrało ze świdnicką firmą Stangl.

Dlaczego przetarg na obsługę ITS jest dla LPGK tak ważny? Bo spółka boryka się z poważnymi problemami. 2022 rok zakończyła ze stratą sięgającą 1,3 mln zł. W dół poleciał wskaźnik rentowności, pogorszyła się płynność finansowa.

W tym kontekście zlecenie na ITS może miejskiej spółce dać głęboki oddech. W tym roku świdnicki Strangl za swoje usługi wystawił miastu fakturę na blisko 600 tys. zł. Dla LPGK taka kwota w obecnej sytuacji z pewnością byłaby nie do pogardzenia.

Przeczytaj także

Nowe na stronie