REKLAMA

spot_img

Minister zareagował na petycję Rodaka. Tunel pod dworcem połączy Legnicę

Tzw. tunel północny prowadzący na ul. Ścinawską zostanie przedłużony w stronę parkingu przed dworcem kolejowym – poinformował Piotr Malepszak, wiceminister infrastruktury w odpowiedzi na petycję złożoną przez Bartłomieja Rodaka i Bartłomieja Niebudka z komitetu LEGNICA OD NOWA. – To świetna informacja, bo ten tunel de facto połączy pękniętą urbanistycznie na dwie części Legnicę – mówi Rodak.

– Wiele miast w Polsce nadal walczy z wykluczeniem urbanistycznym tzw. zatorza. Tereny za stacjami mają zupełnie inny rodzaj miejskiej tkanki, niż te między stacją a ścisłym centrum miasta. Nie da się stworzyć spójnej przestrzeni miejskiej, jeśli nie są one połączone naturalnymi ciągami pieszymi. Ten tunel połączy Legnicę, a nikt, poza Ministrem Infrastruktury, nie może zlecić przeprowadzenia tej inwestycji – mówili przed miesiącem Bartłomiej Rodak i Bartłomiej Niebudek, tuż po złożeniu petycji Ministerstwa Infrastruktury.

Pomysł na wydłużenie tunelu wpisuje się w projekt STACJA LEGNICA OD NOWA, będący jednym z filarów programu obywatelskiego komitetu LEGNICA OD NOWA.

– Mamy dobre wieści dla odciętych od Legnicy mieszkańców zatorza. Otrzymaliśmy odpowiedź z ministerstwa – inwestycja związana z pracami na legnickim dworcu zostanie rozszerzona! – mówi Bartłomiej Rodak.

– Rewitalizacja tzw. „północnego” przejścia (tunelu) pod torami obejmującą przebicie wyjścia z tego przejścia na stronę parkingu Kolei Dolnośląskich S.A zapewni komunikację placu przydworcowego ze wszystkimi peronami oraz ul. Ścinawską. Jednocześnie informuję, że w ramach omawianego zadania nie planowano zabudowy wind w tzw. tunelu „północnym”. Po przebiciu powyższego tunelu na stronę parkingu Kolei Dolnośląskich, pasażerowie będą mieli możliwość dotarcia chodnikiem (ok. 100 m) do holu dworca i stąd z głównego przejścia pod torami będą mogli dostać się windami na perony nr 2-5 – czytamy w piśmie podpisanym przez wiceministra infrastruktury, Piotra Malepszaka.

– Realizacja tej rządowej inwestycji to kwestia kilku lat. Po stronie samorządu będzie budowa parkingów przy ul. Ścinawskiej – mówi Rodak.

Poniżej odpowiedź wiceministra infrastruktury na petycję Bartłomieja Rodaka ws. tunelu.

Przeczytaj także

Nowe na stronie